Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Czerwiec miesiącem festynów

Czerwiec miesiącem festynówW 32 imprezach plenerowych, organizowanych na terenie całego Gdańska, wzięli udział strażnicy miejscy w minionym miesiącu. Uczestnikom festynów mundurowi przypominali o codziennych zasadach bezpieczeństwa, zachęcali ich do udziału w konkursach, rozdawali materiały informacyjne i edukacyjne oraz drobne gadżety. Za każdym razem chodziło o to, by dzięki wspólnej zabawie nauczyć się czegoś pożytecznego.

Strażnicy miejscy uczestniczyli w czerwcu między innymi: w powitaniu lata w Hospicjum przy ul. Kopernika, Mundurowym Dniu Dziecka w oliwskim ZOO, Dniu Otwartym Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Festynie dla Dzieci z Domów Dziecka przy szkole na Żabiance, Festynie dla Uczniów Niepełnosprawnych przy szkole na Chełmie, jak również w dzielnicowych zabawach w Brzeźnie, Brętowie, Kokoszkach, na Oruni, Przymorzu Małym, Strzyży i Suchaninie. Do tego dodać należy liczne imprezy organizowane przez placówki oświatowe z całego Gdańska.

[gallery link="file" ids="14533,14534,14540"]

Mundurowi zazwyczaj proponowali starszym i młodszym udział w konkursach, dotyczących bezpieczeństwa. Poprawne odpowiedzi nagradzane były drobnymi upominkami: odblaskami, eko-kodeksami, długopisami lub zawieszkami zapachowymi do aut. Najmłodsi próbowali swoich sił w autochodziku (pluszowe samochodziki pomagają maluchom zapoznać się z podstawami bezpieczeństwa w ruchu drogowym), a dorośli chętnie sięgali po alkogogle (pozwalają one przekonać się na trzeźwo, jak wygląda świat widziany oczyma osoby, która piła alkohol).

[gallery link="file" ids="14535,14536,14537"]

Wielkie zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych wzbudzało zawsze pojawienie się Lwa Leosia. Strażową maskotkę można było spotkać podczas większości imprez, w których brali udział nasi funkcjonariusze. Tu Leoś częstował słodyczami albo owocami, tam porwał kogoś do tańca… Zdarzało mu się też wbiec na boisko lub bieżnię, by pokazać jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu, a czasami zapraszał najmłodszych do malowania twarzy. Radości było przy tym co niemiara!

Na stoiskach straży miejskiej dostępne były „Kartki dla Sąsiada”, „Karne kupony”, torebki na psie nieczystości, ulotki oraz materiały edukacyjne. Zainteresowanie nimi to zawsze dobry pretekst do porozmawiania z mieszkańcami o sprawach porządkowych, przestrzeganiu dobrosąsiedzkich zasad, jak również o kłopotliwych sytuacjach, w rozwiązywaniu których strażnicy mogą okazać się pomocni.

[gallery link="file" ids="14538,14539,14541"]

Organizatorzy zabaw plenerowych bardzo często proponują mundurowym udział w imprezach. Zaproszeń jest zwykle tak dużo, że strażnicy z żalem muszą odmawiać udziału w niektórych zabawach. Mundurowi mają bowiem także inne codzienne obowiązki.

W czerwcu funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki niemal każdego dnia brali udział w festynie! W maju uczestniczyli w dziewięciu imprezach, w kwietniu w czterech.