Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Co zrobić z choinką?

Choinka stanowi nieodłączny atrybut Świąt Bożego Narodzenia. Niestety, kiedy święta mijają nie znika samoczynnie, a co gorsza jej stan ulega zmianie – z pachnącego drzewka przeistacza się w gubiący igły wiecheć.

Choinka jest odpadem mokrym, czyli podlega biodegradacji. W miejscach, w których obowiązuje dualny system segregacji odpadów, nie ma z tym problemu. Choinkę można włożyć do pojemnika na odpady mokre. Kłopot pojawia się tam, gdzie takich pojemników jeszcze nie ma. Drzewka nie można spalić gdyż Regulamin Czystości Miasta Gdańska zabrania palenia odpadów zielonych. Osoby kompostujące odpady na własne potrzeby mogą je pociąć na mniejsze kawałki i umieścić w kompostowniku.

Najwłaściwszym sposobem na pozbycie się świątecznego drzewka jest przeznaczenie go do utylizacji. Miasto służy pomocą w poświątecznych porządkach. Każdy mieszkaniec, chętny do oddania choinki, może to zrobić nieodpłatnie w dniach od 6 stycznia do 15 lutego 2012 roku. Specjalnie przeznaczony do tego celu kontener znajduje się na parkingu przed bramą wjazdową na teren Zakładu Utylizacyjnego przy ulicy Jabłoniowej 55.

Wyrzucenie choinki obok śmietnika stanowi wykroczenie, za które grozi wysoki mandat do 500 zł.