Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Cmentarze pod okiem strażników

Jak co roku z okazji dnia Wszystkich Świętych o porządek przy gdańskich nekropoliach zadbają strażnicy miejscy. Będą zwracali uwagę na: auta zaparkowane niezgodnie z przepisami, bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, nielegalny handel oraz przypadki dewastacji. Kierowcy, których zaskoczą tymczasowe zmiany w organizacji ruchu, mogą liczyć na pomoc naszych funkcjonariuszy. Mundurowi chętnie udzielą informacji i odpowiedzą na pytania.
strażnicy miejscy ulica samochód taksowki ludzie

Stałe zabezpieczenie od środy 31 października do niedzieli 4 listopada straż zapewni przy trzech cmentarzach: Łostowickim, Srebrzysko i w Oliwie. Obok pozostałych gdańskich nekropoli patrole staną w czwartek 1 listopada. Mundurowi będą pracowali od rana do późnego wieczora. Przez pięć dni w zabezpieczanie cmentarzy zaangażowane zostaną 73 patrole (146 funkcjonariuszy) - najwięcej w dniu Wszystkich Świętych (46 dwuosobowych patroli).

Zadaniem strażników będzie pilnowanie porządku w rejonie cmentarzy. Jeśli jednak dostaną zgłoszenie lub zostaną poproszeni o interwencję na terenie nekropolii, również podejmą działania.

Przypominamy, apelujemy!

• W rejonie wielu cmentarzy zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki i bezwzględnie unikać jazdy na pamięć.

• Z okazji Dnia Wszystkich Świętych uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowe. Część pojazdów będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością. By uniknąć korków i oszczędzić sobie szukania miejsca postojowego na zatłoczonych parkingach, na cmentarz warto wybrać się komunikacją miejską.

• O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać piesi. Tłok na parkingach i ulicach w rejonie nekropolii oznacza większe ryzyko potrącenia lub wypadku. Niezmotoryzowani muszą dać się dostrzec kierowcom! Ciemna odzież i jesienna szarówka niestety temu nie sprzyjają. Ale jest na to rada: doskonałym rozwiązaniem są elementy odblaskowe. Obowiązek ich używania ma każdy, kto po zmroku porusza się poza obszarem zabudowanym.

• Wcześnie zapadający zmrok, tłumy ludzi na cmentarzach oraz wzmożony ruch wokół nich to niestety doskonałe pole do działania dla złodziei. Rabusie zazwyczaj obserwują swoją potencjalne ofiary i czekają na chwilę nieuwagi. Dlatego też trzeba unikać noszenia portfeli i telefonów komórkowych w zewnętrznych albo luźnych kieszeniach. Torebek i saszetek nie należy odkładać na ławkę czy nagrobek choćby na moment. W samochodach w widocznych miejscach nie powinny leżeć wartościowe przedmioty.

• Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Obca osoba, mimo że jest miła i dobrze ubrana, nie zawsze musi mieć dobre zamiary. Nie dajmy satysfakcji złodziejom i nie pozwólmy się okraść!

Akcja zostanie przeprowadzona we współpracy z policją.