Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Bezpieczny uczeń w drodze do szkoły

Bezpieczny uczeń w drodze do szkołyUczniowie rozpoczynają rok szkolny. W Gdańsku nad ich bezpieczeństwem w drodze na lekcje będą czuwać strażnicy miejscy. Pod koniec sierpnia mundurowi sprawdzali, w jakim stanie jest infrastruktura drogowa w okolicach placówek oświatowych. Początek września to czas uczenia bezpiecznych zachowań na drodze.

Wszystko to w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Działania, w które włączyły się 22 straże z całego regionu, koordynuje Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Wspólna akcja została zorganizowana drugi raz. W tym roku uczestniczą w niej straże gminne z Kobylnicy, Kolbud, Kościerzyny i Pruszcza Gdańskiego oraz miejskie z Chojnic, Gdańska, Gdyni, Helu, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Pucka, Rumi, Słupska, Sopotu, Starogardu Gdańskiego, Sztumu, Tczewa, Wejherowa i Władysławowa.

Pierwsza część działań rozpoczęła się w połowie sierpnia. Uczniowie cieszyli się końcówką wakacji, a w tym samym czasie strażnicy miejscy i gminni kontrolowali stan infrastruktury drogowej w okolicach szkół. Funkcjonariusze przeprowadzili 378 kontroli w rejonie 259 pomorskich placówek oświatowych!

Jak wyglądało to w Gdańsku? Strażnicy sprawdzili rejon 44 szkół. Rezultaty kontroli ucieszyły mundurowych. Okazało się, że gdańskie placówki edukacyjne w przeważającej większości zadbały o to, by ich uczniowie byli bezpieczni podczas drogi do szkoły.Bezpieczny uczeń w drodze do szkoły

Jesteśmy mile zaskoczeni wynikami naszych kontroli. Nie stwierdziliśmy większych uchybień. Przy kilku szkołach trzeba odmalować pasy na przejściach dla pieszych. W dwóch przypadkach należy pomalować na nowo żółte bariery ochronne – mówi inspektor Marzena Plitt z Referatu Profilaktyki. O nieprawidłowościach mundurowi od razu poinformowali Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Z prośbą o pomoc zwróciło się do strażników jedno z gdańskich przedszkoli. Dyrekcja poprosiła o zwrócenie szczególnej uwagi na przejście dla pieszych tuż przy placówce. Zmotoryzowani rodzice mają poważny problem z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego. Stwarzają tym samym zagrożenie dla tych, którzy przyprowadzają swoje pociechy pieszo.

Okazuje się, że takie sytuacje to bolączka wielu szkół i przedszkoli. Dlatego też w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” gdańscy strażnicy od dziś do 15 września będą obecni w rejonach placówek edukacyjnych. Swoje działania  skierują przede wszystkim do najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką w szkole i czują się jeszcze nieco zagubieni. Funkcjonariusze nauczą dzieci jak prawidłowo zachowywać się na drodze. Doświadczenie mundurowych pokazuje, że przechodzenie przez ulicę w miejscu do tego wyznaczonym i rozglądanie się przed wejściem na pasy nie dla każdego ucznia jest takie oczywiste…

Bezpieczny uczeń w drodze do szkołyStrażnicy będą zabezpieczać przejścia dla pieszych i inne miejsca w okolicach szkół, które są szczególnie niebezpieczne. Zwrócą też uwagę na to, jak z prawidłowym parkowaniem radzą sobie rodzice przywożący do szkoły swoje dzieci. Działania funkcjonariuszy wesprze patrol szkolny.

Nie zabraknie również spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. Już 18 września strażnicy z Referatu Profilaktyki wrócą do szkolnych klas. W ramach programów profilaktycznych „Bezpieczna droga do szkoły” i „Autochodzik” będą uczyć najmłodszych, jak powinien zachowywać się uczestnik ruchu drogowego.