Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Bezpieczny senior 2

Rozpoczęła się druga edycja programu profilaktycznego – „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior” współorganizowanego przez Straż Miejska w Gdańsku.

Program „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior” prowadzony jest przy współpracy z gdańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Uroczyste otwarcie programu odbyło się we wtorek 30 października w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku. Na spotkaniu obecni byli kursantki i kursanci drugiej edycji programu, Ludwika Sikorska pełnomocnik rektora UG ds.  Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Gabriela Dudziak, Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów.

Inicjatywa tego projektu zrodziła się z potrzeby zadbania o seniorów, którzy w dużym stopniu narażeni są na różnorodne niebezpieczeństwa – mówi Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej. Często słyszymy o napadach, kradzieżach czy wyłudzeniach, których ofiarą padają osoby w podeszłym wieku - dodaje.

Dlatego też w styczniu 2012 roku Referat Profilaktyki gdańskiej Straży Miejskiej rozpoczął program „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior” skierowany do gdańskich seniorów.

Celem programu jest aktywizacja oraz uświadomienie osobom starszym zagrożeń występujących w mieście, poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i prawa oraz nauka metod postępowania w sytuacjach niebezpiecznych i zapobiegania zagrożeniom. Istotnym elementem jest również zapoznanie seniorów ze specyfiką działalności Straży Miejskiej w Gdańsku.

Podobnie jak w pierwszej edycji, tak i teraz planowana jest organizacja zajęć praktycznych z podstaw samoobrony, metodyki postępowania w sytuacjach zagrożenia a także skutecznego ich unikania. Zajęcia prowadzone będą przez instruktora Pomorskiego Klubu Okinawa Shorin-Ryu Karate, Adriana Litwińskiego, na co dzień funkcjonariusza Straży Miejskiej – mówi Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej.

W pierwszej edycji program „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior” wzięło udział prawie 40 osób. Do drugiej edycji przystąpiło tyle samo chętnych.

Program jest realizowany przy współpracy z gdańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

[wpspoiler name="Fotorelacja z inauguracji drugiej edycji programu Bezpieczny Senior" ][gallery link="file" columns="3" include="6631, 6629, 6630, 6627, 6628, 6625, 6626, 6622, 6623"] [/wpspoiler]