Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Bezpiecznie na rowerze

Dziś straż miejska uroczyście otworzyła miasteczko rowerowe. Wstęgę wraz z przedszkolakami przecinał prezydent Paweł Adamowicz. Zaproszone dzieci od razu mogły „wypróbować” nowe miasteczko.

Miasteczko rowerowe powstało z inicjatywy gdańskiej straży miejskiej przy współpracy Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego i Zespołu Szkół Samochodowych. Pomysł, by je stworzyć, zrodził się z potrzeby zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci bardzo często nie są w stanie przewidzieć zachowań innych osób na drodze, dlatego łatwo mogą znaleźć się w niebezpiecznych dla siebie sytuacjach.

Na dzisiejszym otwarciu był obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz zaproszeni goście z Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Wydziału Ruchu Drogowego KWP. Nie mogło również zabraknąć dzieci, dla których takie miasteczko powstało. Swoich sił na „placu manewrowym” miasteczka próbowali uczniowie szkoły podstawowej nr 65. Dla dzieci z przedszkoli nr 45 i 62 przygotowano zestawy Autochodzik. Po zabawie w miasteczku dzieci zostały zaproszone na poczęstunek w komendzie straży miejskiej.

Zajęcia z dziećmi i młodzieżą w miasteczku mają pomóc w podniesieniu poziomu wiedzy o przepisach, które obowiązują w ruchu drogowym. Uczniowie ze szkół zainteresowanych takimi lekcjami zostaną zaproszeni do komendy straży miejskiej, gdzie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności na „placu manewrowym” miasteczka. Dodatkowo miasteczko rowerowe będzie miejscem, gdzie szkoły w porozumieniu ze strażą miejską będą mogły przeprowadzać egzaminy na kartę rowerową. Poza miasteczkiem rowerowym gdańska straż miejska zakupiła dwa przenośne zestawy Autochodzik, które już w lipcu i sierpniu były wykorzystywane do edukacji drogowej najmłodszych gdańszczan podczas imprez i festynów miejskich. Od września strażnicy używają ich również podczas zajęć edukacyjnych w szkołach.