Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Bezpieczni w drodze do szkoły

Autor: Monika Domachowska
Gdańscy strażnicy na początku września będą patrolować okolice szkół podstawowych i czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych uczniów. Przeprowadzą też zajęcia profilaktyczne. To już kolejna edycja akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

Akcja jest prowadzona przez Straż Miejską w Gdańsku każdego roku na początku września. Tym razem działania potrwają od 4 do 15 września. Mundurowych będzie można spotkać w okolicach siedemnastu szkół podstawowych w różnych rejonach naszego miasta. Zostanie przy tym nawiązana współpraca z ich dyrektorami w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły.

Dwoje dzieci i strażniczka miejska przechodzą przez przejście dla pieszych.

Celem akcji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci. Funkcjonariusze będą m.in. przypominać, na czym polega prawidłowe zachowanie dzieci i rodziców w ruchu drogowym, utrwalać zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, reagować na wykroczenia drogowe związane m.in. z nieprawidłowym parkowaniem i eliminować zagrożenia w rejonach szkół. W czasie trwania akcji mundurowi będą udzielać pomocy w przekraczaniu jezdni na wyznaczonych, tzw. szkolnych, przejściach dla pieszych. Będą reagować również na wykroczenia z art. 89 Kodeksu wykroczeń (pozostawienie osoby małoletniej do lat 7 na drodze publicznej).

Ponadto funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki przeprowadzą zajęcia w ramach programów edukacyjnych (m.in. Bezpieczna droga do szkoły i Autochodzik). Najmłodszych uczniów nauczą, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych, zapoznają ich z podstawowymi zasadami ruchu drogowego oraz najważniejszymi znakami drogowymi.