Jednym z programów realizowanych przez Referat Profilaktyki jest „Bezpieczne dzieciństwo”. Składa się on z kilku modułów, w tym z prowadzonego w okresie wiosennym pakietu „Bezpieczeństwo na wakacjach”. W tym roku w maju i czerwcu odbyły się 52 zajęcia, wzięło w nich udział 651 dzieci. W trakcie tych przedwakacyjnych zajęć przedszkolaki i uczniowie rozmawiali ze strażnikami na temat zasad związanych z bezpieczeństwem, w szczególności zaś o tym, jak bezpiecznie wypoczywać w najczęstszych miejscach letnich wyjazdów – w górach, w lesie czy nad wodą. Tematem zajęć były również zasady postępowania w razie zgubienia się. Ich uczestnicy dowiadywali się także, jak zachować bezpieczeństwo w kontakcie z obcą osobą.
Od początku 2023 r. strażnicy przeprowadzili ponadto 296 spotkań w ramach programu profilaktycznego „Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne”. Wzięło w nich udział 5463 dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia te były prowadzone m.in. w formie miniwykładów, dyskusji, pokazów, odgrywania ról, analizy przypadków czy pracy w grupach. Ich celem było uświadomienie konieczności przestrzegania określonych norm moralnych oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za własne postępowanie. Uczestnicy poznawali argumenty, które świadczą o tym, że wykroczenia i przestępstwa zasługują na szczególne potępienie, a także zaznajamiali się z podstawowymi przepisami ustaw (m.in. Kodeksu wykroczeń i karnego) – szczególnie w zakresie odpowiedzialności karnej nieletnich. W trakcie zajęć były też przeprowadzane konkursy na temat znajomości przepisów prawa i uprawnień instytucji stojących na jego straży.
Zapraszamy do umawiania zajęć ze strażą miejską na rok szkolny 2023/2024, kontaktując się z Referatem Profilaktyki pod numerem tel. 58 301 30 11, wew. 116 lub 117.