Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Bezpieczne ferie ze strażnikami

Bezpieczne ferie ze strażnikamiRozpoczyna się zimowy wypoczynek uczniów. Najbliższe dwa tygodnie upłyną im pod znakiem beztroskiego spędzania dni wolnych od nauki. Niezwykle ważne jest, by w tym czasie nikomu nic złego się nie stało. Aby uświadomić nieletnim potencjalne zagrożenia i ustrzec ich przed konsekwencjami niewłaściwych zachowań, strażnicy miejscy proponują szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym zajęcia pod hasłem „Bezpieczne ferie”.

Bezpieczne ferie ze strażnikamiFunkcjonariusze Referatu Profilaktyki rozmawiają z najmłodszymi o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu. Tłumaczą, o czym trzeba pamiętać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Między innymi strażnicy przypominają gdzie można zjeżdżać na sankach, a gdzie tego robić nie wolno. Mówią, czym grozi wchodzenie na zamarznięte akweny oraz jak się zachować, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Przy okazji dzieci powtarzają numery alarmowe służb ratunkowych. Poznają też podstawowe zasady bezpieczeństwa w przypadku kontaktu z obcą osobą.

Program „Bezpieczne ferie” realizowany jest od początku stycznia. Do tej pory strażnicy przeprowadzili 59 takich zajęć, Wzięło w nich udział 934 osoby. Do końca miesiąca zaplanowane są jeszcze co najmniej 24 spotkania.

„Bezpieczne ferie” nie są jedynym programem profilaktycznym realizowanym w styczniu przez gdańskich strażników. Mundurowi regularnie spotykają się z dziećmi i młodzieżą także w ramach zajęć: „Postępowanie ze zwierzętami”, „Autochodzik”, „Odpowiedzialność nieletnich”, „Cyberprzemoc” oraz „Dopalacze”.