Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Bezpieczna droga do szkoły - edukacja i dobra zabawa

422 patrole oraz ponad 170 szkół i przedszkoli objętych opieką strażników gminnych i miejskich. Za nami drugi etap akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Wspólne działania przeprowadziło 20 jednostek z całego regionu. Kampania została zorganizowana pod patronatem Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Trwała cztery tygodnie.

Jak co roku pod koniec sierpnia i na początku września priorytetowym zadaniem mundurowych było zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. W ostatnich dniach wakacji funkcjonariusze kontrolowali infrastrukturę w rejonie szkół, zwracali uwagę na oznakowanie przejść dla pieszych, sprawdzali stan zabezpieczeń i bacznie obserwowali, czy w sąsiedztwie placówek oświatowych nie dzieje się nic, co mogłoby stanowić zagrożenie dla uczniów.

Więcej informacji o przebiegu I etapu akcji [przegląd infrastruktury]

Natomiast pierwsze dwa tygodnie września upłynęły pod znakiem pogadanek w szkołach, praktycznych ćwiczeń z najmłodszymi na przejściach dla pieszych oraz wzmożonych kontroli drogowych w rejonie placówek oświatowych. Podczas zajęć mundurowi uświadamiali najmłodszych, z jakimi zagrożeniami mogą mieć do czynienia i na co powinni zwracać szczególną uwagę.

Funkcjonariusze mówili nie tylko o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wskazywali też inne potencjalnie groźne sytuacje, wynikające na przykład ze spotkania z obcą osobą lub agresywnym zwierzęciem. W wielu miejscach mundurowi ćwiczyli z najmłodszymi prawidłowe przechodzenie przez jezdnię i podkreślali jak ważne w ubiorze pieszego są odblaskowe elementy.

W rejonie placówek oświatowych prowadzone były kontrole drogowe. Funkcjonariusze podejmowali interwencje wobec kierowców, którzy byli na bakier z przepisami. Wciąż zdarza się niestety, że rodzice odwożący na zajęcia swoje pociechy, lekceważą bezpieczeństwo innych dzieci. Strażnicy bywali świadkami blokowania chodników i przejść dla pieszych lub ograniczania widoczności. Zdarzało się, że idące do szkoły maluchy musiały narażać się na niebezpieczeństwo, schodząc z zastawionego chodnika na jezdnię lub wchodząc na nią zza stojącego pojazdu. W takich sytuacjach reakcja mundurowych była natychmiastowa i zdecydowana!

Aby skuteczniej zwrócić uwagę najmłodszych na kwestie związane z bezpieczeństwem, funkcjonariusze sięgali po różne metody. Były maskotki, upominki, odblaskowe gadżety, a nawet jaskrawe peruki na głowach strażników…

W akcji uczestniczyły straże gminne z: Kobylnicy, Kolbud, Kościerzyny i Pruszcza Gdańskiego oraz miejskie z: Chojnic, Gdańska, Gdyni, Helu, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Pucka, Rumi, Sopotu, Słupska, Sztumu, Tczewa i Wejherowa.

„Bezpieczna droga do szkoły” w miastach i gminach:

SM Chojnice

Przez ponad dwa tygodnie nad bezpieczeństwem uczniów czuwało 25 patroli. Funkcjonariusze objęli dozorem rejon czterech szkół. Ćwiczyli z najmłodszymi przechodzenie przez przejścia - zarówno z sygnalizacją świetlną, jak i bez niej. Zwracali uwagę, że tam gdzie nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej, rowerzysta ma obowiązek przeprowadzenia swojego jednośladu na drugą stronę jezdni. Odbyły się 23 zajęcia edukacyjne z zestawem „autochodzik”, w których uczestniczyło 364 dzieci z klas 0-3. Mundurowi rozdawali też odblaski.

O prowadzonej przez funkcjonariuszy akcji można było dowiedzieć się z lokalnych mediów, plakatów oraz ze świetlnego bilboardu.

SM Gdańsk

W czasie trwania akcji przy 25 szkołach podstawowych pojawiło się 151 patroli. Funkcjonariusze uczyli najmłodszych bezpiecznych zachowań na drodze oraz właściwego przechodzenia przez jezdnię. Rozdawali też odblaskowe opaski. Podczas praktycznych ćwiczeń na ulicy nie lada atrakcją okazał się Lew Leoś. Maskotka gdańskiej straży cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Wzbudzała powszechną sympatię i uśmiechy na twarzach przechodniów. Podczas licznych pogadanek w szkołach mundurowi tłumaczyli dzieciom co powinny robić, gdy zaczepia je obca osoba lub kiedy spotkają bezpańskiego psa.

Natomiast przed szkołami patrole zwracały uwagę na to, jak zachowują się kierowcy. W dwóch wyjątkowo rażących przypadkach strażnicy sięgnęli po bloczki mandatowe (zaparkowany na skrzyżowaniu samochód ograniczał widoczność, inne auto całkowicie zablokowało przejście chodnikiem). Było też 28 pouczeń i 8 żółtych kartek (między innymi za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, znaków zakazu postoju, za niszczenie zieleńców, zastawianie chodnika, jazdę rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych oraz palenie papierosów w miejscu objętym zakazem). Obok jednej ze szkół strażnicy interweniowali widząc źle zabezpieczone palety z kostką brukową, które w każdej chwili mogły się przewrócić. Zabezpieczyli też przejście, na którym w godzinach szczytu zepsuła się sygnalizacja świetlna. Przez kilka kolejnych dni mundurowi bacznie obserwowali rejon kilku placówek oświatowych. Mieli bowiem sygnały, że kręcą się tam dorosłe osoby, które mogą być dla dzieci zagrożeniem.

SM Gdynia

25 szkół podstawowych oraz zespołów szkół objęli swoją opieką gdyńscy strażnicy. W akcję zaangażowanych zostało 11 patroli. Mundurowi ćwiczyli z dziećmi indywidualne i grupowe przechodzenie przez jezdnię.  Rozdawali odblaskowe opaski na rękę. Poprowadzili też w szkołach zajęcia. W zorganizowanych przez nich pogadankach uczestniczyło około 1500 uczniów z klas 0-4.

Również gdyńscy funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, jak w rejonie szkół parkowane są pojazdy. Ich interwencje w 15 przypadkach zakończyły się pouczeniami, a w 12 mandatami. Strażnicy wzięli udział w posiedzeniach rad pedagogicznych, byli też na wywiadówkach z rodzicami. Informowali o akcji „Bezpieczna droga do szkoły” i przypominali zasady prawidłowego parkowania aut.

SM Kartuzy

W kolejnych dniach trwania akcji strażnicy pojawiali się przy szkołach podstawowych w Kartuzach, Grzybnie, Dzierżążnie, Kolonii i Prokowie. Mundurowi zatroszczyli się o bezpieczeństwo dzieci na drogach i przejściach dla pieszych. Wiele razy spotykali się też z najmłodszymi w salach lekcyjnych, by uświadamiać im potencjalne zagrożenia. Pogadanki były adresowane głównie do uczniów klas 0-1.

SG Kobylnica

Dwa dwuosobowe patrole strażników gminnych wsparli podczas działań policjanci z Kobylnicy i Słupska. Akcją objęto pięć szkół: w Kobylnicy, Sycewicach, Kończewie, Kwakowie i Słonowicach. Mundurowi przypominali dzieciom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uświadamiali im też zagrożenia, na jakie narażeni są po zmroku piesi bez elementów odblaskowych.  Zajęcia prowadzone były i w szkołach i w terenie. Najmłodszym uczniom funkcjonariusze rozdawali odblaskowe worki na obuwie oraz opaski na rękę. Natomiast kierowcom, którzy parkowali swoje auta niezgodnie z przepisami, mundurowi wręczali karne kupony.

O prowadzonej akcji strażnicy informowali miejscową społeczność na swojej stronie internetowej i na Facebooku. Rozwiesili też plakaty. Mundurowych z Kobylnicy kilka razy odwiedzili dziennikarze lokalnych mediów.

SG Kolbudy

Trzy patrole straży gminnej objęły swoimi działaniami cztery szkoły. Mundurowi ćwiczyli z dziećmi przechodzenie przez jezdnię, prowadzili pogadanki, organizowali też dla najmłodszych zabawy edukacyjne. Rozdawali uczniom odblaski, smycze, długopisy, balony, magnesy i cukierki.

Strażnicy z Kolbud zwracali uwagę jak parkowane są przy szkołach samochody i uczyli kierowców efektywnego wykorzystywania miejsc postojowych. Zgłosili również kilka uwag do stanu infrastruktury drogowej.

SG Kościerzyna

Patrole straży gminnej można było spotkać przy pięciu szkołach w każdy powszedni dzień o poranku. Mundurowi uczyli dzieci zasad poruszania się po chodniku oraz przechodzenia przez jezdnię. Pomagali kierowcom prawidłowo parkować auta, ale też interweniowali wobec tych, którzy stwarzali zagrożenie dla innych użytkowników ruchu. Kontrolowali rowerzystów i motorowerzystów, między innymi w zakresie posiadania właściwych uprawnień oraz niezbędnego wyposażenia. W czasie trwania akcji funkcjonariusze nie nakładali kar. Koncentrowali się na edukowaniu i uświadamianiu.

SM Kościerzyna

Cztery patrole pracowały codziennie przy czterech placówkach oświatowych na terenie miasta. Strażnicy uczyli dzieci prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Organizowali też pogadanki dotyczące zagrożeń, na które może być narażone dziecko w drodze do szkoły.

Funkcjonariusze zwracali uwagę na to jak parkowane są auta i czy kierowcy nie popełniają wykroczeń. Mieli do czynienia z nielicznymi przypadkami naruszania przepisów (np. zatrzymywanie samochodu na wysepkach dzielących przejścia dla pieszych), poprzestali jednak na ostrzeżeniach i pouczeniach.

SM Kwidzyn

W ciągu ponad dwóch tygodni przy czterech szkołach i czterech przedszkolach kwidzyńska straż wystawiła 41 patroli. Pracowały one od godziny 7:00 do 16:00. Funkcjonariusze przeprowadzali dzieci przez jezdnię i prowadzili pogadanki. Rozdawali odblaski, kolorowanki, ołówki, długopisy i notesy. Zainteresowani uczniowie mieli okazję poznać wyposażenie radiowozów. Mogli też dowiedzieć się jak działa miejski monitoring.

SM Malbork

W akcję zaangażowanych zostało 18 patroli, które podjęły działania przy trzech szkołach. Strażnicy przeprowadzali najmłodszych przez jezdnię, organizowali pogadanki i prelekcje, pilnowali też porządku na przyszkolnych parkingach.

SG Pruszcz Gdański

Każdego ranka do czterech szkół na terenie gminy wyjeżdżały cztery patrole. Strażnicy objęli działaniami placówki w Łęgowie, Borkowie, Straszynie i Wojanowie. W pierwszym tygodniu mundurowi towarzyszyli dzieciom idącym z przystanków autobusowych na lekcje. Spotykali się też z przedszkolakami oraz uczniami klas I w ramach zajęć profilaktycznych. Korzystali podczas nich z prezentacji multimedialnych, elementów mobilnego miasteczka ruchu drogowego oraz z zestawu „autochodzik”. Rozdawali dzieciom odblaskowe opaski na rękę.

Funkcjonariusze zwracali uwagę na to, jak przy szkołach parkowane są auta oraz czy pojazdy nie blokują przejść lub chodników. Sprawdzali też, czy rodzice odwożąc dzieci na lekcje pamiętają o obowiązku korzystania z ochronnych fotelików.

W jednej ze szkół podczas pogadanki z grupą uczniów klasy II okazało się, że liczne grono siedmio- i ośmiolatków korzysta z internetu i ma własne konta w popularnym serwisie społecznościowym. Dzieci nie znały jednak podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać korzystając z sieci! Dlatego też wraz z dyrekcją szkoły strażnicy zorganizują w najbliższym czasie spotkanie dla rodziców, po to by uświadomić im zagrożenia, które mogą być wynikiem nieostrożnego korzystania z internetu. Mundurowi chętnie porozmawiają o tym także z dziećmi.

SM Pruszcz Gdański

Strażników miejskich z Pruszcza można było spotkać każdego dnia obok przejść dla pieszych w rejonie trzech szkół. W sumie funkcjonariusze wykonali 30 patroli. Odwiedzali też uczniów w salach lekcyjnych, by rozmawiać z nimi o bezpieczeństwie i potencjalnych zagrożeniach.

Mundurowi bacznie przyglądali się parkowaniu pojazdów. Możliwe, że przy jednej ze szkół, gdzie auta ustawiane są wzdłuż wąskiej jezdni i gdzie nieustannie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, pojawi się w najbliższym czasie dodatkowe oznakowanie. Strażnicy rozmawiali już o tym z pracownikami Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

SM Puck

Jedną szkołę podstawową zabezpieczali strażnicy miejscy z Pucka. W działaniach uczestniczył trzyosobowy patrol. Oprócz zadań związanych z przeprowadzaniem najmłodszych przez jezdnię i ich edukowaniem, mundurowi pilnowali, aby dowożący dzieci do szkoły kierowcy nie zatrzymywali się na przejściach dla pieszych, w obrębie skrzyżowań oraz w innych miejscach objętych zakazem postoju. Funkcjonariusze zwracali też uwagę na wszystkich (niezależnie od wieku), którzy chcieli dostać się na drugą stronę jezdni na skróty, albo próbowali przejeżdżać przez przejścia nie zsiadając z roweru.

SM Rumia

36 patroli przy sześciu szkołach podstawowych, osiem lekcji z udziałem 186 uczniów (zajęcia będą prowadzone do końca listopada), 45 interwencji podczas kontroli parkowania oraz 360 rozdanych lizaków – takimi wynikami może pochwalić się Straż Miejska w Rumi. W jej działania, w pierwszym tygodniu trwania akcji zaangażowała się także policja. Przy każdej placówce można było spotkać co najmniej jednego funkcjonariusza z miejscowego komisariatu.

 

Dużą czujnością wykazali się strażnicy, którzy w drugim dniu akcji patrolowali rejon Szkoły Podstawowej nr 1. Grupę idących na lekcje dzieci zaatakował wałęsający się pies! Reakcja mundurowych była błyskawiczna, dzięki czemu nikomu nic się nie stało. Uczniowie bezpiecznie dotarli do szkoły, natomiast pies został złapany i odwieziony do schroniska. Za sprawną i skuteczną interwencję dziękowała funkcjonariuszom dyrektor SP nr 1.

W związku z obecnością mundurowych mniej powodów do radości miało sześcioro uczniów jednego z gimnazjów. Młodzi ludzie zostali bowiem przyłapani na paleniu papierosów.

SM Sopot

Około 180 uczniów uczestniczyło w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez sopockich strażników. Zorganizowano je w trzech szkołach podstawowych oraz na terenie molo w ramach Festynu Organizacji Pozarządowych. Mundurowi przeprowadzili też działania edukacyjno-informacyjne na przejściach dla pieszych w sąsiedztwie placówek oświatowych. Rozdali uczniom elementy odblaskowe - 200 breloczków i 50 opasek.

SM Słupsk

W akcję zaangażowanych było 12 patroli przy 48 słupskich placówkach oświatowych. Każdego dnia rano strażnicy pojawiali się w rejonie szkół. Przeprowadzali dzieci przez jezdnię, rozmawiali o zasadach bezpieczeństwa, rozdawali uczniom opaski i światełka odblaskowe. Kierowcom, którzy lekceważyli przepisy ruchu drogowego, mundurowi wręczali „czerwone kartki”.

Sześć razy funkcjonariusze spotkali się też w salach lekcyjnych z pierwszakami. Przestrzegali ich przez zagrożeniami i uświadamiali jak unikać niebezpieczeństw.

Do zainteresowania się akcją „Bezpieczna droga do szkoły” zachęcał przedstawicieli lokalnych mediów prezydent Słupska podczas swojej cotygodniowej konferencji prasowej.

SM Sztum

Funkcjonariusze podjęli działania na terenie całej gminy. Wykonali 24 patrole. Można było ich spotkać przy szkołach w Sztumie, Czerninie, Gościszewie i Nowej Wsi. Mundurowi byli zarówno na przejściach dla pieszych, jak i w klasach. Rozmawiali z uczniami o zasadach bezpieczeństwa na drodze i na przystankach autobusowych. Dzieci zostały obdarowane odblaskami na tornistry. Dzięki temu zwłaszcza jesienią i zimą najmłodsi będą lepiej widoczni dla kierowców.

SM Tczew

Tczewscy strażnicy podeszli do akcji z lekkim przymrużeniem oka. Mundurowi, którzy pojawiali się na przejściach obok szkół, mieli na głowach peruki w jaskrawych kolorach. Zieleń i czerwień stanowiły odniesienie do sygnalizacji świetlnej. Natomiast intensywność barw miała być dla dzieci zachętą do noszenia odblasków, dzięki którym pieszy łatwiej daje się zauważyć kierowcom. Funkcjonariusze mówili o bezpieczeństwie i świadomym uczestnictwie w ruchu drogowym. Rozdawali też lizaki. W działania zaangażowało się siedmiu strażników, którzy pracowali przy siedmiu szkołach.

Poważna akcja w humorystycznej odsłonie bardzo przypadła do gustu uczniom, nauczycielom, rodzicom i mieszkańcom Tczewa.

SM Wejherowo

W ciągu ponad dwóch tygodni przy pięciu szkołach publicznych pojawiło się 30 patroli, zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych oraz rowerowych. Przez pierwsze dwa dni akcji strażników czynnie wspierali policjanci. Mundurowi bacznie obserwowali dojścia do szkół, okoliczne parkingi, przystanki autobusowe i ścieżki rowerowe. Prowadzili też pogadanki. Strażnicy rozmawiali nie tylko z dziećmi, ale też z ich rodzicami i opiekunami. Zwracali uwagę na zagrożenia komunikacyjne i ze strony obcych osób. Rozdawali też odblaski.

Pomorze doceniło akcję!

W czasie trwania akcji strażnicy gminni i miejscy odebrali mnóstwo pozytywnych sygnałów od mieszkańców, którzy podchodzili do funkcjonariuszy, dziękowali im za obecność przy szkołach i czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci. Na prośbę pedagogów oraz rodziców uczniów w niektórych miastach i gminach akcja „Bezpieczna droga do szkoły” będzie kontynuowana przynajmniej do końca września.

Czytaj także: - Infrastruktura przy szkołach sprawdzona - Droga do szkoły musi być bezpieczna!