Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Będzie klasa o profilu straży miejskiej – porozumienie podpisane

Będzie klasa o profilu straży miejskiej – porozumienie podpisane

To już fakt! W IV LO w Gdańsku powstanie klasa mundurowa o profilu straży miejskiej. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego Elżbieta Januszewska i Komendant Straży Miejskiej Leszek Walczak. Uczestnikiem uroczystości był zastępca prezydenta Gdańska do spraw polityki społecznej Piotr Kowalczuk. Będzie to pierwsza klasa o takim profilu w Polsce.

IV LO to szkoła, która ma już klasy mundurowe: policji i straży granicznej. Od tygodnia mamy też porozumienie w sprawie utworzenia klasy penitencjarnej. Dla nas jest bardzo ważne, aby również służba, jaką na co dzień pełnią strażnicy miejscy, miała swoje odzwierciedlenie w takim liceum – mówił zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk. Patrzymy przez pryzmat tego, co robią funkcjonariusze dla miasta. Jest to ogrom pracy, którą podejmują codziennie, aby mieszkańcy czuli się lepiej i bezpieczniej, by mieszkali w czystym i przyjaznym mieście. Takie idee i takie cechy chcemy zaszczepić w młodych ludziach – powiedział Piotr Kowalczuk.

Jesteśmy bardzo zainteresowani aktywnością uczniów w zdobywaniu wiedzy zarówno z zakresu organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa, jak również prawa lokalnego. Nasi uczniowie to mieszkańcy Gdańska. Powinni znać miejscowe przepisy – podkreślała Dyrektor IV LO Elżbieta Januszewska. Dodała, że w programie nauczania pojawią się między innymi innowacje psychologiczne, będzie mowa o pracy w trudnych warunkach i w stresie, przewidziano również zajęcia praktyczne. Lekcje będą realizowane zarówno przez funkcjonariuszy straży miejskiej, jak też przez naszych nauczycieli. Pedagodzy jednogłośnie zaakceptowali ten pomysł. Jesteśmy bardzo nowatorscy, nie boimy się podejmowania trudnych kroków – mówiła Elżbieta Januszewska.

Komendant Straży Miejskiej w Gdańsku Leszek Walczak liczy, że współpraca z IV LO będzie kolejnym krokiem w kierunku rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i że przełoży się na poprawę bezpieczeństwa w mieście. Uczniowie będą mieli kontakt z prawem, poznają elementy budowania porządku publicznego i bezpieczeństwa. Nie boimy się sięgać po nowe rozwiązania. Straż miejska musi się zmieniać, jesteśmy zainteresowani tworzeniem nowoczesnej formacji – podkreślił Leszek Walczak.

Postaramy się nie zawieść i mam nadzieję, że wspólnie wykształcimy absolwentów na miarę naszego miasta Gdańska – dodała dyrektor Elżbieta Januszewska.

Porozumienie przewiduje między innymi, że funkcjonariusze poprowadzą tygodniowo co najmniej dwie godziny zajęć teoretycznych i praktycznych. Będą też zapraszać uczniów klasy do udziału w różnych imprezach i uroczystościach, organizowanych przez formację. Straż Miejska udzieli szkole wszelkiej pomocy, by zajęcia mundurowe były realizowane w sposób profesjonalny i atrakcyjny: zapewni materiały i pomoce dydaktyczne na wybrane lekcje.

Naukę w nowej klasie uczniowie powinni zacząć już od września.

Więcej szczegółów na temat rekrutacji znajdziesz tutaj...

Ulotka do wydrukowania

[gallery link="file" ids="12332,12333,12334"] [video youtube="lSvMvVMaWUc"]

Klasa o profilu straży miejskiej w mediach: - TVP Gdańsk (Panorama) - pomorska.TV - RMF24 - Radio Gdańsk - Radio Plus

Czytaj także: Straż miejska: pierwsza klasa!