Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Barszcz Sosnowskiego? Trzeba na niego uważać!

Barszcz Sosnowskiego? Trzeba na niego uważać!Mamy pierwsze w tym sezonie sygnały w sprawie barszczu Sosnowskiego. Na niebezpieczną roślinę można się natknąć w rejonie osiedla Święty Wojciech, przy kanale Raduni. Nawet w pochmurne i niezbyt ciepłe dni należy unikać kontaktu z barszczem, mimo że prawdziwy z nim problem pojawia się w czasie upalnej pogody.

Kontrola, którą przeprowadzili w Świętym Wojciechu strażnicy z Referatu VI, była wynikiem zgłoszenia przekazanego przez mieszkańców. Funkcjonariusze sprawdzili wskazany rejon i rzeczywiście znaleźli tam barszcz.

Barszcz Sosnowskiego? Trzeba na niego uważać!Rośliny te rosną nieopodal kanału Raduni, na nieużytkach. Dostęp do nich na szczęście nie jest łatwy – mówi inspektor Sławomir Jendrzejewski. Informacja o stanowisku barszczu została przekazana odpowiednim służbom z prośbą o jak najszybsze usunięcie niebezpiecznych roślin.

Pochodzący z Kaukazu barszcz Sosnowskiego trafił do Polski pod koniec lat 50. ubiegłego wieku jako roślina pastewna. Okazał się jednak gatunkiem nieprzydatnym w hodowli zwierząt oraz bardzo inwazyjnym: szybko się rozprzestrzenia, trudno się go pozbyć, powoduje duże szkody w środowisku.

Barszcz Sosnowskiego stanowi też poważne zagrożenie dla zdrowia! Może powodować oparzenia II i III stopnia. Unikać trzeba jakiegokolwiek kontaktu z olejkami eterycznymi wydzielanymi przez roślinę. W upalny dzień do barszczu nie wolno się nawet zbliżać.

Dowiedz się więcej o niebezpiecznej roślinie…

Strażnicy miejscy nie mają odpowiedniego sprzętu, by zajmować się barszczem. Informacje o stanowiskach tej rośliny na terenie miejskim przekazywane są do Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Barszczem, który rośnie na gruncie prywatnym, muszą zająć się właściciele nieruchomości – mówi Dorota Gwizdalska, inspektor ds. Środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku
Przypadki występowania barszczu Sosnowskiego w Gdańsku należy zgłaszać straży miejskiej na alarmowy numer 986 lub Dyżurnemu Inżynierowi Miasta (nr tel. 58 524 45 00). Każdy sygnał jest natychmiast sprawdzany. Tu znajdziesz wiele ciekawych i przydatnych informacji o barszczu Sosnowskiego [aktualizacja: 30.06.2017 r.]

Barszcz Sosnowskiego? Trzeba na niego uważać!Barszcz Sosnowskiego, który jeszcze 23 czerwca rósł przy kanale Raduni w Lipcach, został już wycięty. Kontrola przeprowadzona przez strażników miejskich w piątek 30 czerwca potwierdziła, że zarządca terenu właściwie zareagował na zgłoszenie mundurowych i niebezpieczne rośliny usunął.