Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Badanie liczby osób bezdomnych

Strażnicy wraz ze streetworkerami i pracownikami gdańskiego MOPR przeprowadzą badanie liczby osób bezdomnych.

W nocy z 7 na 8 lutego w związku z ogólnopolskim badaniem liczby osób bezdomnych strażnicy miejscy wraz z ankieterami MOPR i streetworkerami będą starali się dotrzeć do osób bezdomnych na terenie Gdańska. Trzy patrole zmotoryzowane Straży Miejskiej rozdysponowane na całe miasto będą wskazywać ankieterom miejsca przebywania osób bezdomnych i zabezpieczać przeprowadzenie ankiety.

Ankieta została zlecona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i zostanie przeprowadzona jednocześnie we wszystkich gminach. Akcja będzie miała miejsce w godzinach wieczornych i nocnych, gdy osoby bezdomne udają się na nocleg do swoich miejsc przebywania.

Strażnicy w Gdańsku są dobrze zaznajomieni z miejscami przebywania osób bezdomnych. Każdej zimy, zwłaszcza w okresie silnych mrozów, patrolują późnym wieczorem takie miejsca i wielokrotnie ratowali życie i zdrowie osób pozbawionych własnego dachu nad głową: Trwa walka strażników z mrozem, Zimowa akcja niesienia pomocy bezdomnym

Pod koniec listopada ubiegłego roku strażnicy przeprowadzili kontrolę miejsc, w których nocują osoby bezdomne: Nocne patrole Straży Miejskiej w Gdańsku.

Od początku 2013 roku Straż Miejska wydłużyła służbę patrolową do godziny 24.00. Tej zimy, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, strażnicy wezwali pogotowie ratunkowe do 9 osób bezdomnych, z których 7 zostało zabranych do szpitala. Patrole Straży odwiozły też 11 osób bezdomnych do noclegowni oraz 57 do pogotowia socjalnego.