Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
Atak epilepsji
Atak epilepsji

Strażnicy miejscy udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej osobom chorym na padaczkę.

W ostatnim czasie strażnicy byli świadkami dwóch napadów drgawkowych w centrum Gdańska. Pierwszy z nich miał miejsce 22 czerwca. Około godz. 13.00 strażnicy, patrolując rejon służbowy zauważyli, że w Parku Kobzdeja na gdańskim śródmieściu, leży na chodniku mężczyzna. Funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencje, na miejscu stwierdzili, że osoba ta znajduje się w końcowym stadium napadu drgawkowego. Strażnicy zabezpieczyli chorego przed doznaniem ewentualnych urazów fizycznych. Gdy dolegliwości ustąpiły, mężczyźnie zapewniono spokój i wezwano karetkę pogotowia, która przewiozła poszkodowanego do szpitala.

Zaledwie dwa dni po pierwszym ataku strażnicy otrzymali kolejne zgłoszenie. Tym razem do wypadku doszło na ul. 3-go Maja. Osobą poszkodowaną okazał się mężczyzna, który podczas napadu drgawek stracił przytomność. Strażnicy natychmiast udzielili pomocy leżącemu na chodniku mężczyźnie, zabezpieczyli poszkodowanego i wezwali karetkę pogotowia. Podczas przeprowadzanych przez zespół medyczny badań stan pacjenta pogorszył się na tyle, że wymagał on przeprowadzenia masażu serca. Mundurowi ograniczyli dostęp osobom postronnym do miejsca zdarzenia  i pomogli reanimować poszkodowanego mężczyznę. Po około 30 minutach stan pacjenta ustabilizował się, co pozwoliło na przewiezienie mężczyzny do Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.

Epilepsja to choroba, cechująca się pojawianiem napadów padaczkowych, których przyczyną są przejściowe zaburzenia czynności mózgu, polegające na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych.

14 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Padaczkę, a patronem osób, dotkniętych tą chorobą jest św. Walenty.

Zobacz, jak pomóc chorym na epilepsję