Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Ambulans dla zwierząt trafił do strażników

Autor: Marta Drzewiecka
Nasze miasto wzbogaciło się o 300 nowo posadzonych dębów szypułkowych, a mundurowi z Sekcji Ochrony Zwierząt otrzymali specjalistyczny pojazd. Podczas sobotniej akcji wspólnego sadzenia drzew Gdańsku funkcjonariusze odebrali z rąk prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz kluczyki do nowego radiowozu.  
Wręczenie kluczy do nowego radiowozu.JPG

Uroczyste przekazanie ambulansu dla zwierząt odbyło się 9 kwietnia na zieleńcu u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Czarny Dwór w ramach akcji Wiosna w Gdańsku. Jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak wygląda wnętrze i wyposażenie pojazdu. 

Straż miejska realizuje bardzo dużo akcji informacyjnych, edukacyjnych i proekologicznych. W ramach tej formacji, od niedawna działa Sekcja Ochrony Zwierząt. Dzisiaj jej funkcjonariusze zostaną wyposażeni w specjalny sprzęt, który pomoże im realizować misję ochrony zwierząt. Zdarza się, że spotykamy ranne zwierzęta, czasem widzimy, że dzieje się im krzywda. Właśnie po to jest Sekcja Ochrony Zwierząt – żeby dbać o naszych braci mniejszych, ale także edukować i informować - powiedziała podczas spotkania prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Nowy radiowóz z nadwoziem typu furgon z częścią przystosowaną do transportu zwierząt to najważniejszy element wyposażenia Sekcji. Pozwoli on strażnikom jeszcze skuteczniej pomagać potrzebującym zwierzętom. W pojeździe funkcjonariusze mają do dyspozycji specjalistyczny sprzęt przeznaczony do ich odławiania i transportu, między innymi: transportery różnej wielkości, chwytaki, podbieraki i sieci weterynaryjne, żywołapki, drabinę teleskopową, nosze dla zwierząt, rękawice ochronne i inne.

Część transportowa przystosowana jest do przewozu jednocześnie dwóch zwierząt. Jest również wyposażona w oddzielną klimatyzację, ogrzewanie i specjalne oświetlenie. Dzięki zamontowanej tam kamerze strażnicy mogą kontrolować stan i zachowanie przewożonych zwierząt.

Koszt pojazdu to 287 990 zł.

Włodarze Gdańska oglądają radiowóz.JPG

Sekcja Ochrony Zwierząt stanowiąca część Referatu Ekologicznego (obok Sekcji Ochrony Środowiska i Sekcji Kontroli Odpadów) jest elementem miejskiego systemu pomocy zwierzętom. W jej skład wchodzi sześciu strażników, którzy zostali przeszkoleni w tym zakresie. Swoją działalność rozpoczęła 14 lutego br. Do Sekcji trafiają zgłoszenia dotyczące:

- zdrowych i chorych drobnych zwierząt dzikich

- zwierząt egzotycznych

- drobnych zwierząt domowych

Jeśli jest taka potrzeba, strażnicy wspierają Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk". Egzekwują też obowiązek humanitarnego traktowania zwierząt, a w przypadkach znęcania się nad nimi podejmują czynności zmierzające do odebrania zwierzęcia.

Do zadań mundurowych z Sekcji będzie również należało podejmowanie działań informacyjnych i prewencyjnych, które propagują właściwy stosunek do zwierząt oraz uczą prawidłowego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Nasz nowy pojazd w całej okazałości: