Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Aby wakacje były bezpieczne

Autor: Monika Domachowska
Każdego roku podczas wakacji dochodzi do szeregu wypadków z udziałem nieletnich, w tym na przykład utonięć. Aby tego typu zdarzeń było jak najmniej, przed wakacjami strażnicy z Referatu Profilaktyki prowadzą zajęcia z dziećmi i młodzieżą na temat ich bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.
Strażnicy miejscy prowadzą lekcję w klasie. Dzieci siedzą w ławkach i podnoszą do góry ręce.

Funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki odwiedzają dzieci w przedszkolach i szkołach przez cały rok szkolny. Jednym z programów realizowanych przez mundurowych jest „Bezpieczne dzieciństwo”. Składa się on z kilku modułów, w tym z prowadzonego w okresie wiosennym „Bezpieczeństwa na wakacjach”. Podczas zajęć przedszkolaki i uczniowie uczą się, jak uniknąć zagrożeń podczas różnych form letnich aktywności.

W tym roku w maju i czerwcu odbyły się 44 zajęcia, wzięło w nich udział 1073  dzieci. Spotkania odbywały się w przedszkolach, szkołach, kinie czy w szpitalu. W trakcie tych przedwakacyjnych zajęć ich uczestnicy rozmawiali ze strażnikami na temat zasad związanych z bezpieczeństwem, w szczególności o tym, jak bezpiecznie wypoczywać w najczęstszych miejscach letnich wyjazdów – w górach, w lesie czy nad wodą. Dzieci dowiadywały się również, w jaki sposób należy zachować się w razie zgubienia się. Strażnicy ponadto tłumaczyli najmłodszym m.in. jak zachować bezpieczeństwo w kontakcie z obcą osobą.  

Wszystkim, którzy właśnie rozpoczęli wakacje, życzymy aby wypoczynek był udany i bezpieczny. A opiekunów zapraszamy do umawiania zajęć ze strażą miejską na rok szkolny 2024/2025, kontaktując się z Referatem Profilaktyki pod numerem tel. 58 301 30 11, wew. 116 lub 117.