Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Aby powietrze było czyste

Autor: Andrzej Hinz
Kilkaset zgłoszeń, ponad tysiąc kontroli na posesjach i 225 mandatów. Ponadto zespół ds. kontroli nieruchomości, który samodzielne pobierał próbki popiołu. Strażnicy miejscy podsumowali sezon grzewczy.
spalanie odpadow 01

Od 1 października 2019 roku do 31 marca tego roku strażnicy przyjęli 822 zgłoszenia od mieszkańców, skarżących się na uporczywe zadymienie. 628 z nich wpłynęło na numer 986, a 194 przekazali mundurowym operatorzy Gdańskiego Centrum Kontaktu. Łącznie w związku z podejrzeniem spalania odpadów funkcjonariusze przeprowadzili 1005 kontroli. W ich efekcie nałożyli 225 mandatów (na łączną kwotę 26 540 złotych), pouczyli 23 osoby i skierowali 8 wniosków o ukaranie do sądu.

spalanie odpadow 02Spalanie śmieci i smog to tematy, o których w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się w środkach masowego przekazu. Mieszkańcy są teraz dużo bardziej wyczuleni na problem palenia materiałów niedozwolonych w przydomowych piecach. Czasami wystarczy, że nad kominem pojawi się dym i straż od razu otrzymuje zgłoszenie z prośbą o interwencję. Wszystkie takie sygnały oczywiście sprawdzamy, choć w wielu przypadkach podejrzenia zgłaszających się nie potwierdzają – mówi Dorota Gwizdalska, kierownik Referatu Ekologicznego Straży Miejskiej w Gdańsku.

Dla porównania w sezonie grzewczym 2018/2019 strażnicy miejscy otrzymali 995 zgłoszeń dotyczących podejrzenia spalania odpadów. Funkcjonariusze nałożyli wówczas 113 mandatów (na kwotę 8 340 zł), w 60 przypadkach zastosowali pouczenia i skierowali 10 wniosków o ukaranie do sądu.

spalanie odpadow 03

Wysoka wykrywalność procederu spalania odpadów to między innymi efekt powołania zespołu ds. kontroli nieruchomości pod tym właśnie kątem. Od listopada zeszłego roku pięciu funkcjonariuszy wchodzących w jego skład skupiło swoje działania na sprawdzaniu urządzeń grzewczych i wykrywaniu trucicieli powietrza. Jednym z narzędzi, których używali, było pobieranie do badań próbek popiołu. Był to pierwszy sezon, w którym strażnicy robili to samodzielnie (w ubiegłych latach było to zadanie rzeczoznawcy powołanego przez Wydział Środowiska). Pobrany materiał strażnicy przekazywali do analizy laboratoryjnej. Do badania trafiły 22 próbki popiołu. W 17 wykryto substancje, których obecność świadczyła o spalaniu odpadów. Na 7 osób funkcjonariusze nałożyli mandaty, każdy w wysokości 500 zł. W pozostałych przypadkach mundurowi skierowali wnioski o ukaranie do sądu.