Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Kolejny Miejski Mikrolas posadzony w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe!

Autor: Robert Kacprzak
W sobotnie przedpołudnie mnóstwo chętnych osób stawiło się gotowych do sadzenia lasu kieszonkowego. Wspólnie z włodarzami miasta posadzili kilkaset roślin. Pomocy nie odmówili też strażnicy miejscy.
Piotr Grzelak przemawia do uczestnikow, obok radni dzielnicy oraz prezes zakładu utylizacyjnego

W sobotnie przedpołudnie, 12 kwietnia, miejscem zbiórki była ulica Andrzeja Grubby. Punktualnie o 11:00 Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki, rozpoczął sadzenie VII Miejskiego Mikrolasu. Na chętnych czekało ponad 600 sadzonek drzew i krzewów. Wśród nich aż 30 rodzimych gatunków takich jak: sosna, jodła, olcha, śliwa, brzoza oraz berberys i trzmielina.

Relacja z sadzenia VII Miejskiego Mikrolasu na gdansk.pl

strażnik miejski i lew leos zadzą rośline z dziewczynka

Swoją obecność potwierdzili też funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki. Mundurowi wspólnie z mieszkańcami sadzili rośliny. Wsparciem dla najmłodszych ogrodników był Lew Leoś, nasza strażowa maskotka. Wywoływał mnóstwo uśmiechów na twarzach dzieci i chętnie też pozował do wspólnych zdjęć.

strażnik i lew leoś sadzą z mieszkanką rośline

Lasy kieszonkowe to zielona i przyjazna przestrzeń w mieście. Dzięki szybkiem wzrostowi w niedługim czasie zaczynają pełnić dodatkowe funkcje. Oczyszczają powietrze, pochłaniają pyły i zanieczyszczenia oraz gromadzą wodę. Wiele gatunków zwierząt znajduje w nich schronienie. Sadzenie mikrolasów ma też pozytywny odbiór przez lokalne społeczności. Ich wspólne sadzenie integruje je i pozwala na kreowanie zielonego otoczenia.

Wiecej informacji o Miejskich Mikrolasach na zut.com.pl

strażnik i lew leoś sadzą rośliną z chłopcem

Gdańskie mikrolasy powstały zgodnie z zasadami japońskiego botanika Akiry Miyawakiego.