Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Jesienno-zimowa pomoc

Autor: Monika Domachowska
Wraz z obniżeniem się temperatur, rośnie ryzyko utraty zdrowia czy nawet życia przez osoby w kryzysie bezdomności. Gdańskie instytucje współdziałają ze sobą i z organizacjami pozarządowymi, aby nieść im pomoc. Jest w nią zaangażowana także straż miejska.
strażnicy sprawdzają namiot stojący w środku lasu fb.JPG

W przestrzeni miejskiej niejednokrotnie dostrzegamy osoby, które nie mają dachu nad głową. Bywa, że trudnią się żebraniem, często przebywają w miejscach, które tak naprawdę nie nadają się do mieszkania – dworcach, altanach ogrodowych, klatkach schodowych czy w wiatach śmietnikowych. Aby im pomóc, niezbędna jest współpraca różnych służb, w tym straży miejskiej. Funkcjonariusze regularnie odwiedzają miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności i przedstawiają im ofertę pomocy. Częstotliwość kontroli wzrasta, gdy pogoda się pogarsza i temperatura spada. Wtedy również nieco łatwiej namówić osoby bez dachu nad głową do skorzystania z pomocy. Strażnicy współdziałają w tym zakresie m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, policją oraz streetworkerami.  

Warto wspomnieć o gdańskiej inicjatywie, która od kilku lat znakomicie sprawdza się w naszym mieście. Jest to „Autobus SOS – pomoc”, który wyjeżdża na ulice Gdańska od listopada do końca marca codziennie w godzinach wieczornych. Po drodze do noclegowni ma kilka przystanków, gdzie załoga autobusu rozdaje gorącą zupę i odzież na zmianę. W pojeździe jest obecny również ratownik medyczny, który udziela potrzebującym niezbędnych konsultacji.  

Pamiętajmy, że każdy może pomóc. Gdy widzimy osoby przebywające w miejscu niemieszkalnym, warto zadzwonić pod jeden z poniższych numerów telefonu:

- tel. 58 522 38 20 Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku, przy ul. Piekarniczej 16 (w godzinach pracy ośrodka),

- tel. 986 straży miejskiej,

- tel. 112 policyjny (w przypadkach interwencyjnych).