Wraz z końcem roku w sklepach pojawiają się petardy i fajerwerki. Mimo że można je kupić kilka dni przed sylwestrem, to warto wiedzieć, kiedy wolno ich używać. W Gdańsku materiałów pirotechnicznych można używać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Reguluje to Uchwała Rady Miasta nr XIX/587/04 z dnia 22 stycznia 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska. Jeżeli chcemy odpalać wyroby pirotechniczne w inne dni, to musimy uzyskać zezwolenie od Prezydenta Miasta Gdańska.
Warto też pamiętać, że materiały pirotechniczne mogą nabyć jedynie osoby pełnoletnie. Sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem! Będąc świadkiem takiej sytuacji warto i należy reagować. To właśnie dzieci i młodzież bardzo często stają się ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z materiałami pirotechnicznymi. Za sprzedawanie materiałów pirotechnicznych osobom do 18. roku życia grozi nawet do 2 lat więzienia. Owszem, dzieci i młodzież mogą ich używać, ale tylko i wyłącznie pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna, którzy ponoszą za to pełną odpowiedzialność.
Przed zakupem fajerwerków warto pomyśleć też o zwierzętach, dla których często noc sylwestrowa to godziny ogromnego stresu i strachu.
Na co zwrócić uwagę, kupując fajerwerki
Petardy i inne materiały pirotechniczne warto kupować w sprawdzonych sklepach. Należy sprawdzić, czy fajerwerki mają instrukcję w języku polskim, w której określone są zasady bezpiecznego użytkowania. Ponadto wyroby pirotechniczne muszą między innymi posiadać nazwę producenta lub importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz klasę bezpieczeństwa. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu. Trzeba też sprawdzić czy petardy lub rakiety, nie posiadają uszkodzeń mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.
Zachowajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa
Fajerwerków używajmy tylko na otwartej przestrzeni z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Ze względów bezpieczeństwa nie należy odpalać rakiet i petard trzymanych w rękach. Najrozsądniej jest do tego celu wybrać gładką i równą powierzchnię (np. beton, asfalt lub kostkę brukową). Absolutnie nie wolno używać fajerwerków w domu lub na balkonie. Łamiemy w ten sposób przepisy przeciwpożarowe, a także regulaminy wspólnot mieszkaniowych. Oparzenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzony słuch to tylko niektóre ze skutków braku rozwagi. Nie wspominając o tym, jak łatwo spowodować pożar, jeśli nie zachowamy ostrożności.
Nasze zaniedbania mogą mieć także nieprzyjemne konsekwencje prawne. Za nieprzestrzeganie prawa z art. 54 Kodeksu wykroczeń w związku z § 1, 2 i 3 Uchwały Nr XIX/587/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 22 stycznia 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska, strażnicy miejscy mogą wystawić mandat w wysokości do 500 złotych.
Przede wszystkim pamiętajmy, aby używając fajerwerków zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i innych. Wtedy nasza zabawa sylwestrowa na pewno będzie udana i nie skończymy jej kilka minut po północy na szpitalnym oddziale ratunkowym.