Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

Barwy Europy oczami przedszkolaków

Autor: Robert Kacprzak
Kolorowe spektakle, śpiewy i tańce były główną atrakcją środowego przedpołudnia w Przedszkolu nr 68 przy ul. Lawendowe Wzgórze. Odbył się tam I Przegląd Małych Form Teatralnych „Barwy Europy”. Przedstawienia o europejskich krajach przygotowały reprezentacje dzieci z pięciu gdańskich przedszkoli. Wydarzenie oficjalnie otworzył gość specjalny, Piotr Borawski zastępca prezydent Gdańska.
grupowe zdjęcie uczestników

Drogie dzieci. Dzisiaj zaprezentujecie przedstawienia, w czasie których pokażecie, jak wyglądają różne kraje, które nas otaczają. Dowiemy się czym charakteryzują się nasi sąsiedzi, ale też kraje, które są gdzieś dalej - mówił Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

W Gdańsku odbyła się I edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych „Barwy Europy” na gdansk.pl

prezydent Piotr Borawski otwiera przeglad

Na początek przedstawiciele grup teatralnych losowali kolejność występów. Ta w I edycji Przeglądu Małych Form Teatralnych “Barwy Europy” przedstawiała się następująco:

  • Przedszkole nr 80 “Przyjaciół Kici Koci” (ul. Kolorowa 14) - “Wielka Brytania”;
  • Przedszkole nr 71 "Diamencik” (ul. Diamentowa 13a) - “Litwa”;
  • Przedszkole nr 68 (ul. Lawendowe Wzgórze 1) - “Włochy”;
  • Przedszkole nr 84 "Bursztynowy Domek” (ul. Burgaska 5) - “Czechy”;
  • Przedszkole nr 83 "Kolorowe Kredki” (ul. Stanisław Dąbka 35) - “Ukraina”.
dzieci z przedszkola nr występują na scenie

Teatralne występy to dla najmłodszych okazja do świetnej zabawy, ale też nauki. Widać było, że na scenie dzieci czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Dodatkowo przygotowując swoje przedstawienia przedszkolaki poznają i utrwalają wiedzę o różnych krajach, ich mieszkańcach i charakterystycznych potrawach i zabytkach.

dzieci z przedszkola nr 68 i ich przedstawienie o Włochach

W oczekiwaniu na werdykt komisji konkursowej czas dzieciom umilał Adam Gibki z Miejskiego Teatru Miniatura. Na scenie pojawił się z chomikiem Stefanem, który bardzo chciałby podróżować. Wspólnie z dziećmi proponowali mu kraje, do których mógłby się udać.

adam gibki z teatru miniatura występuje na scenie z chomikiem Stefanem

Przedstawienia były wspaniałe i kolorowe. Przeniosły nas na chwilę między innymi do Włoch, Ukrainy i Czech. To była bardzo trudna decyzja, ale komisja konkursowa podjęła decyzję, że wszystkie przedszkola zajęły pierwsze miejsce! - powiedziała Agnieszka Solecka przewodnicząca komisji konkursowej, kierownik Referatu Profilaktyki.

przedszkolaki odbieraja nagrody za wystep

Z przeglądu nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Wszystkie przedszkolaki występujące na scenie otrzymały nagrody. Dodatkową niespodzianką był ogromny tort i wspólny poczęstunek.

Zajęcia o tolerancji i szacunku

Program profilaktyczny „Cały świat w naszej klasie” porusza tematykę wielokulturowości, tolerancji, szacunku oraz otwartości na osoby z innych krajów. Funkcjonariusze z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku prowadzą go od 2018 roku. W momencie powstawania programu jego grupą docelową byli uczniowie szkół podstawowych. Po rozmowach z pedagogami i nauczycielami strażnicy zauważyli, że jest potrzeba rozszerzenia grupy wiekowej, w której prowadzony jest program.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w tym roku funkcjonariusze przeprowadzili pilotażowy projekt w grupach przedszkolnych. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zapoznać się z flagami, regionalnymi strojami i potrawami oraz kulturą mieszkańców innych krajów. Mundurowi poruszali też temat tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka bez względu na pochodzenie, wygląd i zainteresowania. Zdobyte informacje przedszkolaki utrwalały podczas gier i zabaw w części warsztatowej.

Zwieńczeniem pilotażowego programu była I edycja Przeglądu Małych Form Teatralnych „Barwy Europy”, którego organizatorami byli Straż Miejska w Gdańsku oraz Przedszkole nr 68 w Gdańsku. Każda z grup wystawiła przedstawienie na temat wcześniej wybranego kraju. Przedszkolaki miały do wyboru jednego z sąsiadów Polski (Czechy, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina) lub jeden z krajów wytypowanych na podstawie liczby cudzoziemców zamieszkałych w Gdańsku (Niemcy, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Czas trwania każdego przedstawienia to maksymalnie 15 minut.