Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

83. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę

Autor: Robert Kacprzak
W Dniu Sybiraka gdańszczanie uczcili pamięć ofiar cywilnych wywiezionych w głąb ZSRR. Przy pomniku Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim spotkali się między innymi: przedstawiciele władz województwa i miasta, Związku Sybiraków, Rodzin Katyńskich, służb mundurowych, duchowieństwa, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy Gdańska.
SM Gdansk Dzien Sybiraka 01 2022-09-17

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w sobotę, 17 września, o godzinie 10.00 od odegrania Mazurka Dąbrowskiego oraz hymnu sybirackiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Po oficjalnych wystąpieniach uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku przedstawili swój poetycki program, a uczestnicy odmówili modlitwę za zmarłych. Przedstawiciele Wojska Polskiego odczytali apel poległych i uczcili pamięć o pomordowanych salwą honorową.

Zło, które powraca. W Dzień Sybiraka gdańszczanie modlili się o pokój pod Golgotą Wschodu - gdansk.pl

SM Gdansk Dzien Sybiraka 02 2022-09-17

W uroczystości wzięła udział czteroosobowa delegacja Straży Miejskiej w Gdańsku. Funkcjonariusze asystowali podczas składania wieńców i wiązanek kwiatów. Nad spokojnym przebiegiem uroczystości czuwał między innymi patrol strażników miejskich.