Pierwsza z uroczystości odbyła się w środę 1 września o godzinie 9:00 pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego na budynku Dyrekcji Kolei przy ulicy Dyrekcyjnej 2-4. Złożono tam wieńce i wiązanki kwiatów. W ceremonii wzięli udział między innymi przedstawiciele władz miasta, harcerze oraz mieszkańcy Gdańska.
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego - gdansk.pl
Następnie hołd ofiarom wojny oddano o godzinie 10:00 przed dawną szkołą dla dziewcząt Victoriaschule przy ulicy Kładki 24. Było to miejsce kaźni i ostatni etap przed wywozem do obozu koncentracyjnego Stutthof. Wieńce i wiązanki kwiatów złożono pod tablicą upamiętniającą Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II wojny światowej.
Złożenie kwiatów pod dawną Victoriaschule - gdansk.pl
W południe na placu Obrońców Poczty Polskiej została odprawiona uroczysta msza św. w intencji poległych pocztowców z modlitwą wyznaniową. Po jej zakończeniu rozpoczęła się uroczystość świecka z pełną asystą wojskową. Oddano hołd poległym oraz złożono wieńce. W ceremonii wzięli udział między innymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, służb mundurowych, kombatanci, harcerze i mieszkańcy Gdańska.
Ostatnim miejscem obchodów rocznicowych był cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego przy ulicy Chrobrego 80. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17:00 pod symbolicznym pomnikiem znajdującym się na terenie nekropoli. Po przemówieniu prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz, ks. prałat podpułkownik Wiesław Okoń odmówił modlitwę, a następnie uczestnicy ceremonii złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Cappella Gedanensis wykonała pieśni patriotyczne.
Spotkania na cmentarzu na Zaspie stały się rytuałem pamięci - gdansk.pl
Nad spokojnym przebiegiem wszystkich uroczystości czuwały między innymi patrole strażników miejskich. Podczas obchodów rocznicowych mundurowi nie odnotowali żadnych incydentów.