Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

763. Jarmark św. Dominika

Autor: Monika Domachowska
W najbliższą sobotę w Gdańsku rozpocznie się Jarmark św. Dominika. Potrwa jak zwykle trzy tygodnie. Tym razem przyświeca mu hasło „Wracam, bo lubię”. Nad spokojnym przebiegiem imprezy będą czuwać między innymi strażnicy miejscy.

Jarmark co roku przyciąga do centrum Gdańska tysiące mieszkańców i turystów. Zapewne nie inaczej będzie w tym roku. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się od 22 lipca do 13 sierpnia. To już 763. edycja święta handlu i kultury. Na odwiedzających będzie czekać 760 stoisk – większość z nich będzie poświęconych rzemiosłu i artystom, ale nie zabraknie też kolekcjonerów i sprzedawców antyków, kuchni świata czy regionalnych produktów spożywczych.

Mapa Jarmarku św. Dominika

W związku z powstającą infrastrukturą jarmarku w centrum Gdańska już 10 lipca została zmieniona organizacja ruchu. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj. Nad ograniczeniem ruchu nieuprawnionych pojazdów w Strefie Ograniczonej Dostępności oraz na terenie jarmarku będą czuwać między innymi stałe posterunki straży miejskiej zlokalizowane na wjazdach ulic U furty i św. Ducha. Funkcjonariusze będą kontrolowali identyfikatory uprawniające do wjazdu w strefę. Tradycyjnie apelujemy więc do kierowców, aby zapoznali się z obowiązującymi zmianami, zwracali uwagę na znaki drogowe, unikali jazdy „na pamięć” i nie ufali bezkrytycznie nawigacji.

Tym, którzy mimo utrudnień wybiorą się na jarmark samochodem przypominamy, że postój w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (ŚSPP) jest płatny 7 dni w tygodniu w godzinach od 9:00 do 20:00. Dodatkowo Strefa Ograniczonego Postoju znajdująca się w ŚSPP obowiązuje całą dobę. Kierowcy parkujący swoje auta wbrew przepisom będą musieli liczyć się z konsekwencjami.

Organizatorzy jarmarku zapewnili parking przy Polsat Plus Arenie – Park&Ride. To opcja dla mieszkańców i turystów, którzy zechcą zostawić auto poza centrum Gdańska i dojechać na imprezę komunikacją miejską. W trakcie trwania jarmarku do Bramy Żuławskiej będzie kursował specjalny autobus. Bilet parkingowy w kwocie 30 zł za cały dzień (15 zł dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca) upoważnia do bezpłatnego skorzystania z przejazdu autobusem. Komunikacja będzie kursować od godz. 9:30 do 20:30.

Strażniczki miejskie podczas kontroli drogowej

Podczas jarmarku mundurowi będą dbali, aby nie dochodziło do zakłócania spokoju i porządku. Funkcjonariusze zwrócą uwagę na osoby bezdomne i żebrzące, w szczególności te, które będą wykorzystywać do tego celu dzieci i zwierzęta. Surowe konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec osób pijących alkohol w miejscach publicznych. Bezkarni nie mogą się też czuć ci, którzy trudnią się nielegalnym handlem. Mundurowi będą również interweniować w przypadku łamania przepisów przez rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych i pieszych.

Imprezę otworzy 22 lipca ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta. Po uroczystości z przedproży Dworu Artusa ruszy parada otwarcia, która przejdzie ulicami miasta.

Więcej informacji na temat jarmarku: 763 Jarmark św. Dominika | 22.07-13.08.2023 Gdańsk.