Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców
Winieta 1
Winieta 1
754. odsłona Jarmarku Św. Dominika
754. odsłona Jarmarku Św. Dominika

Kolejna edycja najstarszej w Polsce plenerowej imprezy handlowo-rozrywkowej odbędzie się w Gdańsku na ulicach Głównego Miasta w dniach 26 lipca – 17 sierpnia.

Blisko 40 tys. m. kw. na rozstawienie kramów, straganów i stoisk, niespełna 1000 kupców i rzemieślników z najdalszych zakątków świata (m.in. Indie i Kanada) oraz marokańska karawana, która opanuje Targ Węglowy. Dla spragnionych pięknych widoków w historycznej części miasta przygotowano koło widokowe, które już można podziwiać na Wyspie Spichrzów – 350-tonowa konstrukcja przypomina słynne London Eye. 754. edycji Jarmarku towarzyszyć będzie kilkadziesiąt imprez, w tym koncerty takich artystów, jak m.in.: Gaba Kulka, Ania Rusowicz, Natalia Przybysz czy Kayah. Krótko mówiąc - będzie się działo!

Na odnotowanie zasługuje fakt, że tym roku imprezie inaugurującej jarmark towarzyszyć będzie IV Światowy Zjazd Gdańszczan, który potrwa od 25 do 27 lipca.

Historia Jarmarku Św. Dominika sięga XIII wieku. W 1260 roku gdański klasztor Dominikanów otrzymał od ówczesnego papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy.

Uroczysta inauguracja jarmarku rozpocznie się w sobotę o godz. 12 tuż przy Dworze Artusa. Najpierw miejski kronikarz przypomni zebranym historię jarmarku, a następnie barwny orszak ruszy w kierunku Zielonej Bramy, gdzie prezydent Gdańska przekaże kupcom klucze do miasta. Zgodnie z tradycją sto osób wybije na największym bębnie świata 754 uderzenia. Odnotować należy fakt, że w paradzie pojawią się także strażnicy miejscy w historycznych strojach halabardników. Będą oni podążać przed władzami miasta, za szczudlarzami i werblistami. Po zakończeniu części oficjalnej halabardnicy ruszą z paradą w stronę Złotej Bramy.

[gallery link="file" ids="11025,11026,11027"]

Osoby zmotoryzowane powinny pamiętać, że na czas imprezy arterie Głównego i Starego Miasta są zamknięte. Poniżej wykaz ulic, na których będzie odbywał się handel w związku z czym przejazd po nich jest niemożliwy: Garbary, Grobla I, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Kołodziejska, Pańska, Starganiarska (od Grobli IV do Warzywniczej), Św. Ducha, Szeroka, Tkacka, Węglarska, Zielony Most, U Furty. W dniach 18-22.08 infrastruktura jarmarkowa będzie usuwana, a ulice przywracane do ruchu.

Zapraszamy również do zapoznania się z programem Jarmarku Św. Dominika.