Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku. Potem przeniosły się pod Pomnik „Tym, co za Polskość Gdańska”. Strażnicy miejscy pełnili tam warty honorowe, składali też wieńce. Główne obchody odbyły się na Długim Targu. Na maszt Dworu Artusa nasi funkcjonariusze wciągnęli biało-czerwoną flagę.
Uroczystości upamiętniające Powrót Gdańska do Macierzy organizuje Rada Miasta Gdańska przy udziale środowisk kombatanckich, działających na Pomorzu. Tegoroczne obchody odbyły się 27 marca, w przeddzień rocznicy. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, konsulowie, kombatanci, harcerze oraz uczniowie gdańskich szkół.
Obchody zainaugurowano na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku. Kolejna ich część odbyła się pod Pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” przy Podwalu Staromiejskim, gdzie strażnicy miejscy pełnili warty honorowe i składali kwiaty. Potem uczestnicy uroczystości spotkali się przed Dworem Artusa.
Na Długim Targu, podczas głównych obchodów, naszym funkcjonariuszom przypadło szczególne zadanie. Złożony z mundurowych poczet sztandarowy wniósł na dach Dworu Artusa biało-czerwoną flagę. Na maszt wciągnęli ją w samo południe strażnicy miejscy.
Był to dla nas zaszczyt i wyróżnienie, że mogliśmy uczestniczyć w uroczystości. Czułem ogromną dumę wciągając polską flagę na maszt, kiedy orkiestra grała Mazurka Dąbrowskiego - mówi starszy specjalista Andrzej Hinz.
73 lata temu, 28 marca 1945 roku, dwaj polscy czołgiści wspięli się na dach Dworu Artusa. Z masztu zerwali hitlerowską flagę i zastąpili ją flagą biało-czerwoną. [gallery link="file" ids="17385,17386,17387,17388,17389,17390,17391,17392,17393,17394,17395,17396"] Czytaj także: – Biało - czerwona flaga na Dworze Artusa - 73. rocznica Powrotu Gdańska do Macierzy