Z Mieszkańcami i dla Mieszkańców

Winieta 1

10 dni Jarmarku św. Dominika

Jarmark Dominikański 2012

Straż Miejska w Gdańsku bierze aktywnie udział w jednym z największych wydarzeń Gdańska, Jarmarku św. Dominika, który rozpoczął się 10 dni temu.

Każdego dnia teren jarmarku dominikańskiego patrolowany był przez kilkudziesięciu strażników miejskich. Rekordowa liczba funkcjonariuszy, bo aż 38 w patrolach pieszych, zmotoryzowanych, rowerowych oraz wodnym pracowała w pierwszy dzień sierpnia. Podjęto wtedy prawie 100 interwencji. Jednak najwięcej, bo ponad 130 interwencji strażnicy podjęli dzień później, co trzecia z nich skończyła się mandatem.

W porównaniu do roku poprzedniego Jarmark św. Dominika przebiega spokojniej – podsumowuje Mirosław Marjański, kierownik Stanowiska Kierowania Straży Miejskiej w Gdańsku – mamy o jedną trzecią mniej interwencji niż rok temu. Wydaje się, że Euro spowodowało większą wyrozumiałość mieszkańców Gdańska.

Dodatkowa liczba strażników patroluje okolice jarmarku również nocami, z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Podczas jarmarku dominikańskiego obecne są też patrole językowe, które często udzielają wskazówek zagubionym turystom.

Bardzo często zatrzymują nas obcokrajowcy mający problem z trafieniem do miejsca, gdzie zaparkowali samochód, pytają się nas również o najbliższy parking lub proszą o wskazanie drogi – mówi insp. Tomasz Siekanowicz z patrolu rowerowego Straży Miejskiej w Gdańsku.

W namiocie organizatora, od początku jarmarku, w godzinach 10 – 18 każdego dnia dyżur pełnił strażnik miejski.

Umożliwia to szybszy kontakt z patrolami straży miejskiej, np. w przypadku nielegalnego handlu, a w następstwie szybsze podjęcie interwencji – mówi Włodzimierz Jank, kierownik Referatu I Staży Miejskiej w Gdańsku.

Obecność strażnika miejskiego w namiocie organizatora pomocna była również podczas próby kradzieży towaru z jednego ze stoisk, mającej miejsce 7 sierpnia około godz. 15. Czujny sprzedawca, po niedopuszczeniu do kradzieży, powiadomił o procederze organizatora, a na miejsce udał się już strażnik z pracownikiem ochrony.

Przypominamy, że podczas Jarmarku św. Dominika Zarząd Dróg i Zieleni wyłączył z ruchu następujące ulice:

Tracka, Szeroka (Bosmańska – Grobla I)/(Grobla I – Złotników), Św. Ducha, Targ Węglowy, Grobla I – IV, Węglarska, Pańska, Kołodziejska, Plac Kobzdeja, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Długi Targ, Garbary, Most Zielony, Straganiarska (Grobla IV – Warzywnicza), U Furty.

Na tych ulicach i placach ustawione są stoiska handlowe. Ich demontaż zaplanowany jest w okresie od 21 do 24 sierpnia 2012 roku.