Bezpieczna droga do szkoły: Pod czujnym okiem strażników

Infrastrukturę wokół niemal 300 pomorskich placówek oświatowych skontrolowali strażnicy z myślą o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży. W działania zaangażowało się 17 jednostek: straże gminne z Ustki, Kobylnicy i Pruszcza Gdańskiego oraz miejskie z Chojnic, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Rumi, Słupska, Sopotu, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Ustki, Wejherowa i Władysławowa.
bezpieczna-droga-pref-długie1

Trwa akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, organizowana już trzeci raz przez Prefekturę Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Dzięki temu, że działania prowadzone są cyklicznie, infrastruktura w sąsiedztwie placówek oświatowych jest regularnie monitorowania. Początek roku szkolnego to także znakomita okazja do edukacyjnych spotkań z najmłodszymi. Tegoroczne działania koordynuje Straż Miejska w Słupsku.

W sierpniu, w ramach pierwszego etapu akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, strażnicy skontrolowali okolice przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych. Sprawdzali stan i prawidłowość oznakowania oraz bezpieczeństwo w obrębie przejść dla pieszych. Zwracali również uwagę na inne nieprawidłowości, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dzieci i młodzieży. W działania, którymi objęto 292 placówki, zaangażowane były 342 patrole.

Uwag i zastrzeżeń do stanu infrastruktury za każdym razem jest coraz mniej. Regularne kontrole, przeprowadzane przez funkcjonariuszy straży gminnych i miejskich co najmniej raz w roku sprawiają, że okolice placówek oświatowych stają się coraz bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Ujawniane nieprawidłowości są niezwłocznie zgłaszane do właściwych instytucji i na bieżąco usuwane. W tym roku na liście uchybień najczęściej pojawiały się: mało widoczne i wymagające odmalowania oznakowania poziome przejść dla pieszych, nieprawidłowe lub mało widoczne znaki drogowe w pobliżu szkół i przedszkoli oraz uszkodzona sygnalizacja świetlna. W kilku przypadkach funkcjonariusze dostrzegli potrzebę naprawy ogrodzeń, barierek zabezpieczających oraz chodników.

Straż Miejska w Kościerzynie zakończyła pierwszy etap akcji bez uwag. W Kobylnicy mundurowi zwrócili uwagę na brak poziomego oznakowania miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych. Funkcjonariusze z Rumi i Kartuz zauważyli, że niektóre znaki drogowe w pobliżu szkół są zasłonięte przez roślinność i przez to mało widoczne. Zbyt bujną zieleń utrudniającą swobodne przejście chodnikiem w stronę szkoły stwierdzili strażnicy ze Starogardu Gdańskiego. Z kolei z inicjatywy Straży Miejskiej w Gdyni podjęte zostały działania, których celem jest ujednolicenie kolorystyki barierek zabezpieczających. Funkcjonariusze proponują zastosowanie barwy jaskrawej i widocznej z dużej odległości, tak by kierowca od razu wiedział, że zbliża się do placówki oświatowej.

Podobnie jak w latach poprzednich wszystkie nieprawidłowości zostały usunięte, a propozycje poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży trafiły już do odpowiednich instytucji.

Czytaj więcej o "Bezpiecznej drodze..." w Gdańsku

bezpieczna-droga-pref-długie2

W tej chwili trwa II etap akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Pierwsze trzy tygodnie września upływają pod znakiem nauki i profilaktyki, ale też zabawy oraz niespodzianek przygotowanych przez strażników. Funkcjonariusze między innymi prowadzą lekcje o tematyce związanej z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Działania edukacyjne są w wielu przypadkach urozmaicane poprzez wykorzystanie miasteczka ruchu drogowego „Autochodzik” oraz inne atrakcyjne pomoce. Strażnicy przeprowadzają najmłodszych przez jezdnię i promują bezpieczne zachowania.

Niestety wciąż zdarzają się przypadki niefrasobliwości rodziców, którzy odwożą samochodami swoje pociechy do szkoły. Dlatego też w pobliżu placówek wystawiane są dodatkowe patrole. Strażnicy podejmują głównie działania edukacyjne, żeby uwrażliwić kierowców na potrzebę zachowania szczególnej ostrożności w ruchu drogowym w pobliżu szkół i przedszkoli.

Aby umilić najmłodszym początek roku szkolnego niektóre straże przygotowały specjalne atrakcje i niespodzianki. W Chojnicach, Władysławowie, Rumi i Kartuzach funkcjonariusze wręczają dzieciom odblaski. Natomiast Straż Miejska z Kwidzyna poza odblaskami przygotowała dla pierwszoklasistów ołówki, smyczki, kolorowanki oraz proporczyki ze swoim logotypem. Mundurowi ze Słupska proponują najmłodszym grę o ruchu drogowym na wielkoformatowej planszy. Natomiast w Tczewie przewidziana została słodka niespodzianka dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę w szkolnych progach. Z kolei Straż Gminna w Kobylnicy przygotowała kolorową autorską wersję plakatu „Bezpieczna droga do szkoły”, który promuje akcję wśród najmłodszych.

Wspólne działania strażników potrwają do 21 września.

(tekst: Agnieszka Majewska, Straż Miejska w Słupsku)

Czytaj także: