Bezpieczna droga do szkoły: wspólna troska o najmłodszych

378 kontroli w rejonie 259 placówek oświatowych – to efekt działań strażników gminnych i miejskich z Pomorza w ramach pierwszego etapu tegorocznej akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W ostatnich dniach sierpnia mundurowi sprawdzali przyszkolną infrastrukturę. Zastrzeżeń do jej stanu mieli niewiele. Jest w tej kwestii coraz lepiej - mówią funkcjonariusze. Początek września upłynie strażnikom pod znakiem promowania bezpiecznych zachowań na drodze oraz edukacyjnych spotkań z najmłodszymi.
bezpieczna-droga-glowne

Działania, w które włączyły się 22 straże z całego regionu, koordynuje Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Wspólna akcja została zorganizowana drugi raz. W tym roku uczestniczą w niej straże gminne z Kobylnicy, Kolbud, Kościerzyny i Pruszcza Gdańskiego oraz miejskie z Chojnic, Gdańska, Gdyni, Helu, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Pucka, Rumi, Słupska, Sopotu, Starogardu Gdańskiego, Sztumu, Tczewa, Wejherowa i Władysławowa.

Kompleksowe kontrole i płynące z nich wnioski

Przez ostatnie dwa tygodnie sierpnia strażnicy kontrolowali infrastrukturę przy szkołach i przedszkolach. Sprawdzali między innymi oznakowanie przejść dla pieszych oraz stan barierek, ogrodzeń i innych zabezpieczeń. Uchybień było niewiele. Większość z nich zarządcy terenów lub dróg usunęli od razu. Tam, gdzie administratorzy potrzebowali więcej czasu na uporanie się z nieprawidłowościami, funkcjonariusze wracali i kontrolowali jeszcze raz – aż do skutku!

Zastrzeżenia strażników najczęściej dotyczyły mało widocznego poziomego oznakowania przejść dla pieszych oraz wykrzywionych, odwróconych lub zasłoniętych przez zieleń znaków drogowych. W niektórych miejscach znaki trzeba było postawić na nowo. W pojedynczych przypadkach naprawy, uzupełnienia lub odświeżenia wymagały stojące przed szkołami barierki ochronne. Incydentalnie zdarzały się zastrzeżenia do stanu ogrodzenia placówek oświatowych lub zamontowanych przy nich progów zwalniających.

W Słupsku przy jednej ze szkół strażnicy zwrócili uwagę na zbyt dużą odległość od przejścia dla pieszych. Funkcjonariusze ze Sztumu uznali, że trzeba skosić zbyt bujną zieleń, która utrudnia widoczność przy niektórych szkolnych przystankach na terenie gminy. Z inicjatywy Straży Gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Łęgowie wdrożono nową organizację ruchu przy przedszkolu w Straszynie. Zamontowano tam także próg zwalniający. Ten, który już jest od pewnego czasu przy szkole w Łęgowie, został odnowiony. Dzięki staraniom Straży Gminnej z Kobylnicy, w pierwszych dniach września w Kwakowie na drodze krajowej nr 21 ma się pojawić radarowy wyświetlacz prędkości.

Jest coraz lepiej!

Zastrzeżeń do stanu przyszkolnej infrastruktury jest coraz mniej. W ubiegłym roku stwierdziliśmy 12 nieprawidłowości, w tym roku nie było żadnych – mówi Magdalena Reszczyńska ze Straży Miejskiej w Chojnicach. Również bez uwag zakończyli kontrole funkcjonariusze z Kolbud i Sopotu.

To, że z roku na rok strażnicy mają coraz mniej uwag do stanu infrastruktury przy placówkach oświatowych jest efektem kontroli, których mundurowi dokonują regularnie. Kompleksowe przeglądy organizowane są nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.

Teraz trochę nauki…

W pierwszych dwóch tygodniach września strażnicy planują spotkania z najmłodszymi oraz działania na rzecz poprawy ich bezpieczeństwa. W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” wszystkie straże przeprowadzą edukacyjne spotkania z dziećmi i młodzieżą. Odbędą się lekcje z udziałem funkcjonariuszy. Mundurowi będą przeprowadzać najmłodszych przez jezdnię i promować bezpieczne zachowania. Uwaga! Przy szkołach staną patrole, które podejmą interwencje wobec kierowców popełniających wykroczenia.

Niestety, strażnicy wciąż miewają do czynienia z niefrasobliwymi rodzicami, którzy odwożąc do szkoły swoje dzieci, narażają na niebezpieczeństwo inne maluchy. Dyrekcja jednego z gdańskich przedszkoli, zaniepokojona tym co zbyt często dzieje się wokół placówki, poprosiła niedawno straż miejską o objęcie pobliskiego przejścia dla pieszych szczególnym nadzorem.

…i trochę rozrywki

Oprócz standardowych zadań, realizowanych przez wszystkich uczestników akcji, niektóre straże przygotowały dla najmłodszych specjalne atrakcje.

Dzieci z gminy Kobylnica mogą liczyć na prezenty w postaci odblaskowych plecaków i worków. Tamtejsi funkcjonariusze obiecali, że własnoręcznie wykonają z kartonu atrapy samochodzików oraz znaki drogowe, dzięki czemu ich lekcje z pierwszakami powinny zyskać na atrakcyjności. Zajęcia z wykorzystaniem mobilnego miasteczka ruchu drogowego lub zestawu „Autochodzik” przewiduje większość uczestników akcji.

W Gdańsku odbędą się trzy miejskie festyny, które mają promować bezpieczne zachowania na ulicy. Nie lada wsparciem dla mundurowych będzie jak zawsze Lew Leoś, czyli maskotka gdańskiej straży. Na rynku w Kościerzynie zaplanowano imprezę edukacyjną dla uczniów „Bezpieczne Miasto”.

Niemal wszystkie straże będą rozdawać najmłodszym odblaskowe gadżety (opaski, breloki, kamizelki). W Chojnicach strażnicy sięgną dodatkowo po magiczną tubę, dzięki której dzieci mogą zobaczyć jak zachowuje się materiał odblaskowy, gdy pada na niego światło i jak znacząco odblaski poprawiają widoczność.

Nie zabraknie też słodyczy. W Rumi na przejściu dla pieszych dziecko będzie mogło dostać od strażników lizaka. Poczęstunek na dobry początek roku szkolnego zapowiadają też mundurowi z Tczewa. Co to będzie? Tego na razie nie wiadomo. Funkcjonariusze mówią, że to ich słodka tajemnica…!

Wspólna akcja „Bezpieczna droga do szkoły” potrwa do 15 września.

O naszej akcji w Radiu Kaszëbë...

Czytaj także: