XII Olimpiada: Bezpieczeństwo na wakacjach

Barbara Sieńkowska z Gdańska zwyciężczynią XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne Wakacje”. Na drugim miejscu znalazła się Julia Wasiniewska ze Starogardu Gdańskiego. Trzecie miejsce zajął Andrzej Posim z Kwidzyna. Finał konkursu odbył się w czwartek 11 kwietnia 2019 roku w Muzeum Zamkowym w Malborku - Ośrodku Konferencyjnym KARWAN.
XII-Olimpiada-finał

Zadaniem finalistów było zdiagnozowanie najważniejszych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letnich wakacji oraz zaproponowanie rozwiązań związanych z tym problemów. Ze względu na specyfikę naszego regionu, a więc bliskość morza i jezior, dominował temat bezpiecznych wakacji nad wodą. Finaliści zwracali również uwagę na zagrożenia w ruchu drogowym. Proponowali stworzenie miejsc rekreacji dla dzieci i młodzieży lub ulepszenie tych, które istnieją w ich miejscowościach. Podkreślali, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy oraz noszenie odblasków.

Projekt Barbary Sieńkowskiej, uczennicy VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, dotyczył zjawiska prądów wstecznych. Finalistka, będąca ratownikiem wodnym, zaproponowała szereg działań, które mają zwiększyć wiedzę mieszkańców i turystów w tym temacie. Zwyciężczyni otrzymała darmowy indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na dowolnie wybrany kierunek studiów, laptopa, czytnik e-book oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych.

Więcej informacji o XII Olimpiadzie znajdziesz tutaj…

Głównymi organizatorami XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem „Bezpieczne Wakacje” były: Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Konkurs współorganizowały straże miejskie z Chojnic, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego i Tczewa. Gospodarzem finału konkursu był Burmistrz Miasta Malborka. Przedsięwzięciu partnerował Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.