Kolejny raz "Strażnicy służą krwią"

22,5 litra krwi oddali honorowo pomorscy strażnicy w ramach działań pod hasłem "Strażnicy służą krwią". Są one częścią akcji "Bezpieczne wakacje", organizowanej przez Prefekturę Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Największe grono honorowych dawców także w tym roku stanowili pracownicy Straży Miejskiej w Gdyni.
Strażnicy-służą-krwią-SM-Gdynia
St. str. Mariusz Latecki ze Straży Miejskiej w Gdyni oddaje honorowo krew 

W ciągu trzech tygodni (od 17 czerwca do 5 lipca 2019 r.) w dziesięciu strażach miejskich na Pomorzu 50 osób oddało 22,5 litra krwi. Byli to pracownicy jednostek, ich rodziny i przyjaciele. 16 osób stawiło się w punktach krwiodawstwa w Gdyni, po 7 osób oddało krew w Gdańsku i Kościerzynie oraz po 6 w Malborku i Starogardzie Gdańskim. Każdemu z dawców pobrano 450 ml krwi.

W działania pod hasłem „Strażnicy służą krwią” zaangażowali się pracownicy straży miejskich z Gdańska, Gdyni, Kartuz, Kościerzyny, Malborka, Rumi, Sopotu, Starogardu Gdańskiego, Wejherowa i Władysławowa.

Krew oddaje regularnie wielu funkcjonariuszy. Nie brakuje wśród nich rekordzistów i posiadaczy odznak „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Zastępca kierownika Referatu Interwencyjnego Straży Miejskiej w Gdańsku Włodzimierz Jank oddał do tej pory ponad 43 litry krwi, natomiast starszy strażnik Mariusz Latecki (na zdjęciu) ze Straży Miejskiej w Gdyni ponad 29 litrów.

W ciągu roku kobieta może oddać krew cztery razy, a mężczyzna sześć razy. Pomiędzy kolejnymi pobraniami musi upłynąć co najmniej osiem tygodni. Potencjalni dawcy znajdą wszystkie potrzebne im informacje na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Podobna akcja odbyła się także w ubiegłym roku - czytaj więcej