Akcja „Twój pies” – są efekty działań strażników

Prawie 1800 interwencji podjęli strażnicy w ramach akcji „Twój pies”. Wzmożone działania patroli trwały od 10 do 22 kwietnia. Zaangażowały się w nie 23 straże gminne i miejskie z województwa pomorskiego. Funkcjonariusze informowali, edukowali, ale też wypisywali mandaty i pouczali.
akcja-pies-glowne

Celem akcji „Twój pies” było przypomnienie opiekunom czworonogów ich podstawowych obowiązków. Strażnicy zwracali uwagę na to, czy pupile są wyprowadzane na smyczach i w kagańcach oraz czy właściciele sprzątają nieczystości pozostawiane przez ich zwierzęta. Funkcjonariusze sprawdzali w jakich warunkach trzymane są psy: czy mają dostęp do wody i karmy, należyte schronienie, wystarczająco długi łańcuch oraz czysty kojec. Kontrolowali też, czy czworonogi nie mają możliwości wydostawania się poza teren posesji. Widząc psa biegającego bez żadnego nadzoru, mundurowi podejmowali interwencję.

W ramach działań edukacyjnych strażnicy odwiedzali szkoły i przedszkola. Rozmawiali z dziećmi o właściwej opiece nad zwierzętami, a także o unikaniu zagrożeń ze strony agresywnych psów. W niektórych gminach funkcjonariusze zachęcali właścicieli czworonogów do korzystania z zestawów higienicznych.

Przez dwa tygodnie trwania akcji strażnicy miejscy i gminni podjęli 1788 interwencji. Nałożyli 90 mandatów karnych, pouczyli 1626 osób i skierowali do sądu 7 wniosków o ukaranie. Odłowili też 65 wałęsających się psów – informuje Roman Świrski, komendant Straży Miejskiej w Rumi, która była koordynatorem działań.

W 11 miastach i gminach (SM Chojnice, SM Gdynia, SM Hel, SM Jastarnia, SM Kartuzy, SG Kobylnica, SG Pruszcz Gdański, SM Puck, SM Rumia, SM Tczew, SM Władysławowo) strażnicy rozdawali zestawy higieniczne do sprzątania po psach. Tam, gdzie stoją automaty do ich wydawania, mundurowi dbali o to, aby zasoby urządzeń były na bieżąco uzupełniane. W czasie trwania akcji wydanych zostało 6710 zestawów higienicznych. Na terenie Kobylnicy dzięki inicjatywie miejscowych funkcjonariuszy pojawiły się kosze na psie odchody.

Strażnicy przekazali właścicielom psów 1612 egzemplarzy ulotki informacyjnej, przygotowanej przez Straż Gminną w Kościerzynie.

Działania edukacyjne w ramach akcji „Twój pies” prowadzone były w placówkach oświatowych. W szkołach i przedszkolach zorganizowano 121 pogadanek, w których uczestniczyło 5624 osób.

Zdaniem komendanta Straży Miejskiej w Słupsku, posiadacze psów w tym mieście są coraz bardziej świadomi swoich obowiązków. Coraz trudniej jest spotkać osobę, która ostentacyjnie nie sprząta po swoim zwierzaku – podkreśla Paweł Dyjas. W czasie trwania akcji jeden z mieszkańców Grodu nad Słupią, który wyprowadził swojego psa do parku, najwyraźniej nie miał zamiaru sprzątać po swoim pupilu, gdyż w ogóle nie przygotował się na taką ewentualność. Lecz gdy dostrzegł patrol straży miejskiej, zmierzający w jego kierunku, w obawie przed mandatem uprzątnął psie nieczystości rękoma.

Gdańscy strażnicy kilka razy mieli do czynienia z psami, nad którymi nikt nie sprawował opieki.  W jednym przypadku chodziło o bardzo agresywnego czworonoga, który atakował bawiące się w pobliżu dzieci. Pies ugryzł 11-letniego chłopca oraz dorosłego mężczyznę. Funkcjonariusze zwabili niebezpieczne zwierzę do przedziału  transportowego radiowozu, a następnie odwieźli je do lecznicy na obserwację.

Dla potrzeb akcji przygotowane zostały plakaty z hasłem „Twój pies - Twój obowiązek”. O większą ich ilość poprosił już po zakończeniu akcji pewien mieszkaniec gminy Kobylnica. Oświadczył, że jest to wspaniały pomysł i on sam spacerując ze swoim pupilem, będzie wręczał plakaty innym osobom ku przestrodze – mówi Katarzyna Jasiak, komendant Straży Gminnej w Kobylnicy. Plakaty w dużym formacie można było zobaczyć na ulicach Chojnic.

loga-twoj-pies

Akcja „Twój pies” została zorganizowana z inicjatywy Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Zaangażowały się w nią straże miejskie w Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Helu, Jastarni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Pelplinie, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Rumi, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Wejherowie i Władysławowie oraz straże gmin: Kobylnica, Kolbudy, Kosakowo, Kościerzyna i Pruszcz Gdański.

Czytaj także: