W trosce o czystsze powietrze

Jak skutecznie walczyć ze groźnym procederem spalania odpadów w domowych piecach? Dlaczego tzw. niska emisja wpływa szczególnie niekorzystnie na ekosystem? Jaką rolę w systemie ochrony środowiska odgrywają straże gminne i miejskie? Dyskutowali o tym w Chojnicach uczestnicy konferencji szkoleniowej „Spalanie odpadów w teorii i praktyce”.
konferencja-chojnice

Spotkanie odbyło się 14 grudnia 2016 roku. Zorganizowała je Straż Miejska w Chojnicach we współpracy z Prefekturą Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. W szkoleniu wzięło udział 53 funkcjonariuszy, reprezentujących 28 straży nie tylko z Pomorza.

Swymi doświadczeniami z walki o czystsze powietrze podzielili się z uczestnikami konferencji przedstawiciele straży miejskich z Torunia i Wrocławia. O szkodliwych skutkach i problemach, wynikających z nielegalnego spalania odpadów w małych firmach i na prywatnych posesjach mówili przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Inspektorat na co dzień współpracuje z miejskimi i gminnymi strażami województwa pomorskiego. Wspólnie dbamy o to, aby przedsiębiorcy przestrzegali przepisów z zakresu ochrony środowiska. Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek naruszenie prawa, zawsze zobowiązujemy przedstawicieli firm do usunięcia skutków szkód wyrządzonych ekosystemowi. Pozytywne efekty tych działań odczuwa środowisko naturalne oraz wszyscy mieszkańcy – powiedział Radosław Rzepecki, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Walka z trucicielami powietrza należy do podstawowych zadań strażników gminnych i miejskich. Funkcjonariusze, którzy w sezonie jesienno-zimowym prowadzą liczne kontrole przyznają, że problemem bywa przyłapanie sprawcy zanieczyszczenia na gorącym uczynku. Poza tym zbyt często trwające miesiącami postępowania kończą się przed sądem wymierzeniem symbolicznej kary.

Mundurowi dostają od mieszkańców coraz więcej zgłoszeń dotyczących kopcących kominów. Jednak kolor i zapach dymu nie zawsze świadczy o tym, że do pieca trafiły śmieci. Winę za ten stan często ponoszą przestarzałe instalacje grzewcze lub opał niskiej jakości.

Biorąc pod uwagę fakt, że tzw. niska emisja jest bardzo szkodliwa dla zdrowia ludzi i dla środowiska naturalnego, strażnicy nie składają broni. Edukują społeczeństwo i uświadamiają mieszkańcom groźne skutki spalania śmieci, tłumacząc jak istotne jest ograniczanie emisji zanieczyszczeń. Zdaniem funkcjonariuszy, problem wydaje się być mniej dotkliwy w tych gminach, które prowadzą skuteczną politykę gospodarowania odpadami.

Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że mimo trudności, trzeba  konsekwentnie podejmować kolejne kontrole i interwencje, a strażnicy powinni korzystać z pełni swoich uprawnień, prowadząc działania zarówno profilaktyczne jak i represyjne. A wszystko to w trosce o coraz lepszą jakość życia mieszkańców Pomorza.

Zobacz także: - Spalanie odpadów w teorii i w praktyce [link do relacji filmowej]