Straże Miejskie i Gminne w roli zapewnienia bezpieczeństwa publicznego

W dniach 31 maja - 2 czerwca odbyło się szkolenie, zorganizowane przez Prefekta Krajowej Rady Komendantów Straży Gminnych i Miejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Artura Hołubiczko oraz Pomorskiego Prefekta Wojewódzkiego, Krystynę Kwidzińską-Kulas. Spotkanie miało miejsce w malowniczym Zamku w Gniewie i skupiało się na roli oraz zadaniach Straży Miejskich i Gminnych w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego w lokalnej społeczności.
Uczestnicy zjazdu pozują do wspólnego zdjęcia na tle ceglanego muru.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję wysłuchać inspirujących prelekcji, które poruszały istotne aspekty związane z ich pracą. Jednym z prelegentów był Komendant Straży Miejskiej w Szczecinku, dr Grzegorz Grondys, który przedstawił wykład na temat stanu poczucia bezpieczeństwa w lokalnej społeczności.

W swojej prezentacji Komendant Straży Gminnej w Kosakowie, Marcin Wittbrodt, skupił się na profilaktyce wśród dzieci i młodzieży, podsumowując także tegoroczną akcję "Pies Twoim Przyjacielem". Natomiast Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim oraz Prefekt Województwa Pomorskiego, Krystyna Kwidzińska-Kulas, omówiła przygotowania do tegorocznej edycji akcji "Bezpieczne wakacje".

Komendanci pozują do wspólnego zdjęcia na tle banerów II

Kolejne wykłady zostały przedstawione przez Komendanta Straży Miejskiej w Jastarni, Eligiusza Wirwińskiego, który poruszył temat "Umiem pomagać – zasady pierwszej pomocy przedmedycznej". Natomiast zajęcia warsztatowe na ten temat poprowadził zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Jastarni, Adam Marciniak. Po wykładach, komercyjne firmy miały okazję zaprezentować swoją ofertę akcesoriów dla Straży Miejskich i Gminnych. Kolejnym punktem spotkania było forum dyskusyjne, które umożliwiło uczestnikom wymianę poglądów oraz doświadczeń związanych z ich codzienną pracą.

Podczas tego wydarzenia miała również miejsce ceremonia nadania Krzyży za Zasługi dla ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa osób. Wyróżniono osoby, które przez swoją wieloletnią i wzorową pracę w Straży Miejskiej oraz ich ponadlokalną działalność dla dobra publicznego zasłużyły na to wyróżnienie. Krzyże otrzymali: Komendant Straży Miejskiej w Malborku, Tomasz Farysej oraz starszy inspektor Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim, Wojciech Tucholski.

Komendanci pozują do wspólnego zdjęcia na tle banerów

W szkoleniu wzięły udział straże gminne i miejskie z wielu miast, takich jak: Kosakowo, Malbork, Pruszcz Gdański, Wrocław, Sopot, Płońsk, Płock, Tarnów Podgórny, Częstochowa, Poznań, Kwidzyn, Szczecinek, Jastarnia, Rumia, Luboń, Gdynia oraz Starogard Gdański. Koordynatorem całego wydarzenia była Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego.

Szkolenie w Zamku w Gniewie stanowiło doskonałą okazję dla komendantów Straży Miejskich i Gminnych do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także do podniesienia kompetencji związanych z ich ważną rolą w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego lokalnych społeczności.