Pies Twoim Przyjacielem

Właściciele czworonogów mają wobec nich konkretne obowiązki. Ciągle jednak zdarza się, że niektórzy o nich zapominają. O zasadach, których trzeba przestrzegać, gdy ma się psa, przypominali strażnicy w ramach wspólnej akcji Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego.
Straż Miejska Kwidzyn akcja Pies twoim przyjacielem

W działaniach pod nazwą „Pies Twoim Przyjacielem” uczestniczyły straże miejskie z Chojnic, Gdańska, Gdyni, Rumi, Kościerzyny, Kwidzyna, Pelplina, Starogardu Gdańskiego, Wejherowa i Władysławowa. Koordynatorem akcji była Straż Miejska w Pelplinie.

Skupiliśmy się w szczególności na obowiązku zachowania środków ostrożności przy wyprowadzaniu psa w miejscu publicznym oraz sprzątania po swoich pupilach – mówi Krystyna Kwidzińska-Kulas, prefekt Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim. Prowadziliśmy również działania w szkołach i przedszkolach. Wyjaśnialiśmy dzieciom jak należy postępować w razie spotkania z samotnie wałęsającym się psem. Żeby utrwalić tę wiedzę, rozdaliśmy kolorowanki i odblaski – dodaje.

Mundurowi z jednostek biorących udział w akcji przeprowadzili łącznie 410 kontroli pod kątem zasad, których powinni przestrzegać właściciele czworonogów.

Strażnik i uczniowie podczas akcji Pies twoim przyjacielem

Dodatkowo strażnicy ze Starogardu Gdańskiego przeprowadzili cztery zajęcia edukacyjne, w których wziął udział pies służbowy ze Straży Miejskiej z Kwidzyna wraz ze swoim opiekunem. W spotkaniach wzięło udział 87 uczniów.

Działania profilaktyczne strażników z Kwidzyna w szkołach i przedszkolach wspierali także miłośnicy owczarków niemieckich „Biegacze z Wilczej Sfory”.

W Gdańsku funkcjonariusze przeprowadzili siedem zajęć edukacyjnych, w których uczestniczył Marley, służbowy pies gdańskiej straży miejskiej. Wzięło w nich udział 121 uczniów.