"Pies Twoim Przyjacielem"

W terminie 8-19 kwietnia br., Prefektura Straży Miejskich i Gminnych województwa pomorskiego zainicjowała kolejną akcję edukacyjną pod hasłem "Pies Twoim Przyjacielem". Celem przedsięwzięcia było podniesienie świadomości właścicieli psów na temat ich obowiązków oraz przekazanie młodszym słuchaczom informacji na temat aktualnych przepisów dotyczących trzymania zwierząt i zasad postępowania z nimi.
strażnik i opiekunka psów podczas zajęć z dziećmi

Tegorocznym koordynatorem programu była Straż Miejska z Malborka. Ponadto w akcję były zaangażowanych jeszcze trzynaście jednostek straży z terenu województwa pomorskiego, a były to:

Straż Miejska w Gdyni, Jastarni, Kościerzynie, Kwidzynie, Pelplinie, Pruszcz Gdańskim, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Wejherowie i Władysławowie oraz straże gminne z Kosakowa i Kościerzyny. Na szczególne uznanie zasługują funkcjonariusze z Kwidzyna, którzy współpracowali z szeregiem straży naszego województwa i nie tylko. Takim przykładem jest na przykład wizyta strażników w Tarnowie Podgórnym.

strażnicy na tle przedszkola słoneczna kraina

W ramach akcji odbyło się szereg zajęć edukacyjno-profilaktycznych w szkołach i przedszkolach, w których uczestniczyło kilkaset dzieci. Mundurowi podczas prowadzonych warsztatów uczyli dzieci właściwej opieki nad zwierzętami oraz przypominali o obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielach psów. Zajęcia z najmłodszymi aktywnie wspierała także właścicielka hodowli psów rasowych Nałęczówka FCI, Marzena Nałęcz, wraz ze swoimi dwoma psami owczarkami niemieckimi – Remim i Iwanką.

strażnik i opiekunka psa na tle baneru straż miejska sopot

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami właściciel psa ma obowiązek zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowych, karmienia, dostępu do wody, regularnych szczepień ochronnych. Ponadto posiadacz zwierzęcia jest zobowiązany do usuwania zanieczyszczeń po swoim pupilu oraz trzymania psa w miejscach publicznych na smyczy.