Pies Twoim Przyjacielem - akcja edukacyjna Prefektury straży miejskich i gminnych woj. pomorskiego

Działania trwały od 27 marca do 7 kwietnia. Jej celem akcji było uświadomienie i przypomnienie właścicielom psów o ich obowiązkach oraz informowanie społeczeństwa o aktualnych przepisach dotyczących trzymania zwierząt. Koordynatorem była Straż Gminna z Kosakowa.
Plakat-Pies-Twoim-Przyjacielem-plakat 1

W projekcie uczestniczyło czternaście jednostek straży z naszego województwa, a były to: Straż Gminna i Miejska w Kościerzynie, a także straże z Chojnic, Malborka, Władysławowa, Pelplina, Tczewa, Rumi, Wejherowa, Pruszcza Gdańskiego, Kwidzyna, Starogardu Gdańskiego, Ustki oraz Kosakowa, która była także koordynatorem akcji.

strażnik z grupą przedszkolaków

W ramach projektu przeprowadzono szereg zajęć edukacyjno-profilaktycznych w szkołach i przedszkolach. Wzięło w nich udział 575 dzieci. Dodatkowo w ramach tych zajęć, właścicielka hodowli psów rasowych Nałęczówka FCI, Marzena Nałęcz, wraz ze swoimi dwoma psami owczarkami niemieckimi – Remi i Iwanka, przeprowadziła warsztaty dla dzieci, podczas których uczyła ich, jak właściwie opiekować się swoimi psami oraz jakie obowiązki wynikają z posiadania zwierzęcia.

strażnicy z psem rozmawiają na plaży z dzieckiem

Przypominamy:

W Polsce, zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, właściciel psa jest zobowiązany do zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowych, karmienia, dostępu do wody, regularnych szczepień ochronnych oraz usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzę.

strażnikz psem prowadzi zajęcia dla dzieci

Właściciele psów powinni także pamiętać o tym, że:

• Posiadacz psa jest zobowiązany do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzę na terenie publicznym.
• Pies powinien być trzymany na smyczy na terenach zabudowanych oraz w miejscach publicznych.
• Pies nie może być trzymany w sposób, który może zagrażać bezpieczeństwu ludzi lub innych zwierząt.