Kontrola posesji i jej wpływ na ochronę środowiska

O tym, jak istotną rolę może mieć kontrola posesji po nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rozmawiali przedstawiciele straży miejskich i gminnych podczas konferencji w Starogardzie Gdańskim. Odbyła się ona 3 października, a jej organizatorem była Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego.
Konferencja-Starogard-Gd

Pierwszą część konferencji stanowiło szkolenie dotyczące kontroli posesji w świetle znowelizowanej Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Skupiono się tu przede wszystkim na roli straży gminnych i miejskich w informowaniu i edukacji ekologicznej w zakresie kontroli gospodarki odpadami i ściekami oraz porządku i przestrzegania przepisów prawa przez właścicieli posesji.

Była to też dobra okazja, by porozmawiać o dotychczasowych działaniach Prefektury Straży Miejskich i Gminnych Województwa Pomorskiego. Podczas drugiej części spotkania podsumowano akcje: ,,Strażnicy służą krwią , ,,Bezpieczne wakacje, ,,Bezpieczna droga do szkoły” oraz szkolenie „Rzeczoznawca pobierania próbek popiołu''. Organizatorzy Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie przedstawili plan kolejnej, trzynastej już edycji konkursu. Dodatkowo uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z pomysłem aktywnych przejść dla pieszych, które z powodzeniem funkcjonują w Starogardzie Gdańskim.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele straży gminnych i miejskich z: Gdańska, Sopotu, Gdyni, Wejherowa, Kościerzyny, Pelplina, Rumi, Słupska, Kobylnicy, Malborka, Kwidzyna, Tczewa, Kartuz, Władysławowa i Chojnic.