Droga do szkoły pod okiem strażników

Nad bezpieczeństwem najmłodszych czuwały 354 patrole. Objętych opieką zostało 197 placówek oświatowych. Ponad 100 razy mundurowi spotkali się z uczniami, by porozmawiać z nimi o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. W zajęciach uczestniczyło 2280 dzieci. Strażnicy miejscy z pomorskich straży gminnych i miejskich po raz kolejny zadbali o to, by dzieci bezpiecznie dotarły do swoich szkół.  
Bezpieczna-droga-do-szkoły-1

Już po raz czwarty Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego zorganizowała akcję „Bezpieczna Droga do szkoły”. Wzięło w niej udział 19 jednostek z całego regionu. W pierwszym etapie działań funkcjonariusze sprawdzili infrastrukturę przy placówkach oświatowych pod kątem ewentualnych nieprawidłowości, natomiast wrzesień minął pod znakiem edukacji i dyscyplinowania kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego w rejonie szkół.

 

SG Kobylnica

W akcję zostały zaangażowane cztery patrole, do których dołączyli policjanci ze Słupska. Strażnicy przeprowadzili 16 spotkań dla uczniów klas 0-III. Dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przechodziły przez jezdnię pod czujnym okiem mundurowych. Podczas spotkań z najmłodszymi funkcjonariusze wykorzystali kolorowanki, puzzle ze strażnikiem oraz tubę odblaskową. Każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał plecak i zawieszki odblaskowe, a uczniowie zerówek kolorowanki ,,Bezpieczny przedszkolak''.

Strażnicy skontrolowali pięć placówek oświatowych na terenie gminy. Odnotowali kilka uchybień, między innymi mało widoczne znaki.

 

SG Kościerzyna

Funkcjonariusze skontrolowali dziewięć placówek oświatowych. Przeprowadzili także dwa zajęcia w szkole podstawowej,  podczas których uczniowie mogli się dowiedzieć więcej na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i zachowania się na drodze. Strażnicy przypomnieli najmłodszym numery alarmowe i zwrócili uwagę na zabezpieczenie domów przed wyjściem do szkoły.

 

SM Gdańsk

Gdańscy strażnicy przeprowadzili 226 kontroli w rejonie szkół podstawowych. Szczególnym nadzorem objęli okolice 29 szkół podstawowych. Przy placówkach tych straż miejska wystawiła w ciągu dwóch tygodni 117 patroli.

W ramach lekcji w szkołach strażnicy realizowali program edukacyjny ”Bezpieczna droga do szkoły”. Podczas zajęć mundurowi rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie. Dzieci uczyły się między innymi podstawowych zasad, których należy przestrzegać na ulicy. Najmłodsi poznawali najważniejsze znaki drogowe, ćwiczyli też przechodzenie przez jezdnię. Funkcjonariusze zwracali też uczniom uwagę na inne zagrożenia, np. kontakty z obcymi osobami lub agresywne zwierzęta. W 44 zajęciach wzięło udział 928 uczniów.

Strażnicy, którzy patrolowali tereny przy placówkach oświatowych podejmowali też interwencje wobec kierowców popełniających wykroczenia drogowe. Mundurowi nie prowadzili przeglądu infrastruktury szkolnej. Uczestniczyli za to w kompleksowych audytach 10 szkół podstawowych wraz z przedstawicielami innych służb i jednostek miejskich.

Bezpieczna-droga-do-szkoły-2

SM Gdynia

W akcję zostało zaangażowanych siedem dwuosobowych patroli. Nadzorem objęto 36 placówek, w tym przedszkola, szkoły i zespoły szkół. Strażnicy prowadzili dla najmłodszych spotkania edukacyjne, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas zajęć korzystali z zestawu „Autochodzik”. Przeprowadzili też pogadanki oraz zajęcia w plenerze.

 

SM Kościerzyna

Nad bezpieczeństwem uczniów przy kościerskich placówkach oświatowych czuwało 48 patroli.

Strażnicy poprowadzili cztery zajęcia, podczas których rozmawiali z dziećmi o odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych w drodze do szkoły i zapoznali je z wybranymi znakami drogowymi. Zajęcia dla przedszkolaków przeprowadzone były w formie pogadanek i zabawy z wykorzystaniem zestawu „Autochodzik”. Pierwszoklasiści w ramach akcji ,,Kościerzyna bezpieczne miasto'' wzięli udział w ,,Spotkaniu odblaskowym'', na którym poruszono tematykę bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i przechodzenia przez jezdnię. Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej im. L. Szopińskiego, a jego uczestnicy otrzymali specjalne kamizelki odblaskowe.

W trakcie przeglądu infrastruktury funkcjonariusze skontrolowali siedem placówek oświatowych. W pięciu przypadkach zauważyli uchybienia takie jak: brak oznakowania przejść dla pieszych czy brak tabliczki T-27 ,,Agatka''.

 

SM Kwidzyn

50 patroli przy pięciu szkołach podstawowych wystawiła Straż Miejska w Kwidzynie. W ramach zadań edukacyjnych funkcjonariusze przeprowadzili 11 zajęć w klasach I-III na temat zagrożeń w drodze do szkoły. Oprócz bardzo ważnej wiedzy dzieci otrzymały także odblaski.

Mundurowi przeprowadzili 15 kontroli przy placówkach oświatowych. Nie odnotowali żadnych nieprawidłowości.

 

SM Malbork

Pięć szkół podstawowych zostało objętych opieką straży miejskiej. W ich okolice skierowano 14 patroli. Cztery razy funkcjonariusze spotkali się z dziećmi, by rozmawiać o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Strażnicy zaprosili uczniów na zajęcia do swojej siedziby.

Mundurowi skontrolowali okolice pięciu placówek oświatowych. Nie zauważyli żadnych nieprawidłowości.

Bezpieczna-droga-do-szkoły-3

SM Rumia

Rumscy strażnicy przeprowadzili 13 spotkań, w których wzięło udział około 500 dzieci. Mundurowi odwiedzali szkoły, jak również przygotowali zajęcia w plenerze. Mali uczestnicy otrzymali od funkcjonariuszy odblaski.

Przy szkołach strażnicy zwracali uwagę na parkowanie pojazdów w miejscach zabronionych oraz na kierujących, którzy zatrzymywali auta w sąsiedztwie przejść dla pieszych. W akcję zaangażowanych było 20 patroli.

Mundurowi prowadzili kontrole infrastruktury przyszkolnej. Swoje uwagi przekazali odpowiednim instytucjom.

 

SM Sopot

Sopoccy strażnicy przygotowali zajęcia dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Dowiedziały się także, jak zachowywać się w kontaktach ze zwierzętami. Mundurowi podkreślali też, jak ważne jest ostrożność w kontaktach z obcymi. Podczas spotkań w szkołach wykorzystano zestawy edukacyjny „Autochodzik”.

W ramach akcji funkcjonariusze przeprowadzili przegląd infrastruktury wokół placówek oświatowych. Wnioskowali o usunięcie krzaków, które w jednym miejscu znacząco utrudniały ruch pieszym oraz dostrzegli potrzebę odświeżenia oznakowania na jezdniach.

 

SM Starogard Gdański

W akcję zostało zaangażowanych 80 patroli, które czuwały w rejonie placówek oświatowych. Wobec niezdyscyplinowanych kierowców funkcjonariusze stosowali pouczenia.

Strażnicy spotkali się z 266 uczniami klas pierwszych i 646 przedszkolakami. Dzieci miały okazję utrwalić zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Dowiedziały się też, jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, na co uważać w mieszkaniu i na podwórku oraz kogo prosić o pomoc w różnych sytuacjach. Uczestnicy spotkania otrzymali plany lekcji i kolorowanki ,,Bezpieczna droga do szkoły'' stworzone specjalnie z myślą o nich przez funkcjonariuszy. Mundurowi rozdali też odblaski.

W pierwszym etapie akcji funkcjonariusze przeprowadzili dziewięć kontroli przy szkołach podstawowych i przedszkolach. Wśród stwierdzonych uchybień były między innymi: słabo widoczne oznakowanie i uszkodzone barierki przy przejściach dla pieszych oraz uszkodzenia w ogrodzeniach szkół.

W Starogardzie Gdańskim powstały też pierwsze w województwie pomorskim aktywne przejścia dla pieszych. Instalacja składa się z tzw. systemu aktywnego znakowania. Wykrywa on zbliżającego się przechodnia i automatycznie wyłącza się po jego przejściu przez zebrę. Całą instalację zasila energia słoneczna.

Bezpieczna-droga-do-szkoły-4

SM Tczew

W akcji wzięło udział 24 patroli straży miejskiej. Tczewscy mundurowi uczestniczyli w sześciu zajęciach na temat bezpieczeństwa najmłodszych w ruchu drogowym. Strażnicy odwiedzili uczniów w ich szkołach, pokazywali najmłodszym, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, zapoznali ich ze znakami drogowymi i rozdawali odblaski.

Funkcjonariusze rozmawiali również z rodzicami, którzy przywozili swoje dzieci do szkoły, zwracając im uwagę, gdy stwarzali zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Wykroczenia, które rażąco zagrażały bezpieczeństwu dzieci w drodze do szkoły, były karane mandatami.

W pierwszym etapie działań strażnicy przeprowadzili 17 kontroli przy placówkach oświatowych. W pięciu przypadkach zauważyli uchybienia, takie jak słabo widoczne pasy czy uszkodzone barierki przy przejściach dla pieszych.