Droga do szkoły musi być bezpieczna

Autor: Robert Kacprzak
Po raz ósmy Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego prowadziła akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Tegoroczną edycję koordynowała Straż Miejska w Rumi.
znak przejscie dla pieszych, ponizej znak agatka, w tle drzewa i strażnik w kamizelce odblaskowej

Celem akcji było zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej oraz przeciwdziałanie zagrożeniom komunikacyjnym w okolicach placówek oświatowych. Łącznie w kampanię zaangażowanych było 19 jednostek z województwa pomorskiego. Do tegorocznej akcji przystąpiły straże gminne z: Kosakowa, Kościerzyny i Pruszcza Gdańskiego oraz straże miejskie z: Chojnic, Gdyni, Jastarni, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Pruszcza Gdańskiego, Słupska, Sopotu, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Wejherowa oraz Władysławowa. Działania koordynowała Straż Miejska w Rumi.

strażniczka w kamizelce przeprowadza dzieci przez przejscie dla pieszych

Najpierw kontrola infrastruktury

Akcja podzielona była na dwa etapy. W pierwszym, przed rozpoczęciem roku szkolnego strażnicy sprawdzali stan infrastruktury przyszkolnej. Mundurowi zwracali szczególną uwagę między innymi na oznakowanie dróg, oświetlenie w pobliżu szkół oraz stan chodników, ogrodzeń i barierek ochronnych. Nieprawidłowości zgłaszane były do odpowiednich komórek w Urzędach Miast oraz Gmin.

kolaż zdjęć strazników prowadzacych zajecia z dziecmi

Zabezpieczenie przejść dla pieszych oraz zajęcia profilaktyczne

W kolejnym etapie patrole strażników ponownie pojawiły się w okolicach placówek oświatowych oraz na przyszkolnych przejściach. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na najmłodszych uczniów. W razie potrzeby asekurowali oraz pomagali im bezpiecznie przejść przez ulicę. Strażnicy gminni i miejscy odwiedzili też uczniów w czasie lekcji. W trakcie spotkań profilaktycznych mundurowi omawiali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz wyjaśniali znaczenie znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej. Funkcjonariusze mówili też o konieczności noszenia odblasków w trakcie poruszania się po drodze oraz przypominali numery alarmowe. W zajęciach przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Gminnej z Kosakowa udział wzięło ponad 500 dzieci. Na koniec każdy otrzymał drobny upominek w postaci odblasku.