Droga do szkoły musi być bezpieczna!

Wakacje na finiszu, za kilka dni początek nowego roku szkolnego. Przygotowują się do niego nie tylko uczniowie, ich rodzice i pedagodzy. Koniec sierpnia to czas podwyższonej gotowości także dla strażników. Jak co roku mundurowi rozpoczynają w tym okresie akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.
przeglad-infrastruktury-szkola

Tym razem swoje siły postanowiło połączyć 19 straży gminnych i miejskich z całego województwa pomorskiego. Kampanię edukacyjną, w której chodzi o bezpieczeństwo uczniów, przeprowadzą one wspólnie.

W akcji uczestniczą straże gminne z: Kobylnicy, Kolbud, Kościerzyny i Pruszcza Gdańskiego oraz miejskie z: Chojnic, Gdańska, Gdyni, Helu, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Pucka, Rumi, Sopotu, Słupska, Sztumu, Tczewa i Wejherowa. Przedstawiciele tych jednostek spotkali się w czwartek 18 sierpnia w Wejherowie, by ustalić plan działania i określić obowiązujące wszystkich standardy.

W tym tygodniu strażnicy gminni i miejscy skontrolują okolice szkół, które zlokalizowane są na ich terenach. Sprawdzą oznakowanie przejść dla pieszych, widoczność, stan chodników, barierek, ogrodzeń i innych zabezpieczeń. Jeśli stwierdzą jakiekolwiek zagrożenia lub zaniedbania, poinformują o nich zarządców terenu. Będą też wnioskować o jak najszybsze usunięcie nieprawidłowości i pilnować czy osoby odpowiedzialne dopełniły swoich obowiązków.

Rankiem 1 września obok wytypowanych szkół pojawią się patrole straży gminnych lub miejskich. Mundurowych można będzie spotkać przy przejściach dla pieszych, a także w innych miejscach, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla idących do szkoły maluchów. Funkcjonariusze będą przeprowadzać dzieci przez jezdnię, promować bezpieczne zachowania, edukować, tłumaczyć i odpowiadać na pytania. Strażnicy zareagują też stanowczo, jeśli będą świadkami wykroczeń popełnianych przez kierowców.

W szkołach natomiast zorganizowane zostaną spotkania z uczniami. Mundurowi przypomną im podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oprócz prezentacji, pogadanek i dyskusji będą też gry, zabawy oraz konkursy. Nie powinno zabraknąć drobnych upominków i niespodzianek. Każda ze straży uczestniczących w akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przygotowuje je we własnym zakresie. Ta część kampanii będzie realizowana w gminach i miastach przez ponad dwa tygodnie, do piątku 16 września.

Wspólna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, w której uczestniczy 19 straży z całego regionu, jest pierwszym przedsięwzięciem Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego.

PLAKAT-bezpieczna-droga

Posłuchaj rozmowy z zastępcą prefekta Romanem Świrskim, komendantem Straży Miejskiej w Rumi na antenie Radia Kaszebe