Bezpieczna droga do szkoły

Autor: Robert Kacprzak
Niedługo w szkołach będzie można usłyszeć pierwszy dzwonek. O bezpieczeństwo najmłodszych uczniów w drodze do szkoły zadbają strażnicy gminni i miejscy. Akcja podzielona jest na dwa etapy.
strażniczka przeprowadza dziewczynke i chlopca po pasach

W poniedziałek, 21 sierpnia Prefektura Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego rozpoczęła coroczną akcję ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Jej celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej oraz przeciwdziałanie zagrożeniom komunikacyjnym w okolicach placówek oświatowych. Akcja odbywa się w dwóch etapach. W tym roku do wspólnych działań przystąpiło 19 straży gminnych i miejskich z Pomorza. Koordynatorem akcji „Bezpieczna droga do szkoły” jest Straż Miejska w Rumi.

Do 3 września funkcjonariusze straży gminnych i miejskich będą sprawdzali okolice placówek oświatowych. Szczególną uwagę zwrócą na czytelność i prawidłowość oznakowania drogowego (ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych), stan barier ochronnych uniemożliwiających dziecku wtargnięcie na jezdnię, stan sygnalizacji świetlnych w obrębie skrzyżowań. Przyjrzą się też nawierzchni chodników oraz konarom drzew, czy nie mają uschniętych gałęzi. Informacje o nieprawidłowościach mundurowi natychmiast przekażą do właściwych instytucji z prośbą o jak najszybsze usunięcie usterek.

plakat bezpieczna droga

Kolejny etap akcji odbędzie się w dniach 4-15 września. Wtedy funkcjonariusze straży gminnych i miejskich pojawią się na przyszkolnych przejściach dla pieszych oraz w okolicach szkół. Mundurowi będą zabezpieczać, asekurować i uważać na przechodzące przez jezdnię dzieci, promować bezpieczne zachowania, edukować oraz tłumaczyć zasady bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Strażnicy gminni i miejscy odwiedzą też najmłodszych uczniów w szkołach. Podczas spotkań edukacyjnych funkcjonariusze przypomną dzieciom między innymi zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, wyjaśnią znaczenie znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, uświadomią o konieczności noszenia odblasków w trakcie poruszania się po drodze oraz przypomną numery alarmowe.

Wrześniowe kontrole nie kończą działań Straży Miejskich i Gminnych Województwa Pomorskiego. Funkcjonariusze przez cały rok szkolny będą sprawdzać otoczenie szkół. Pierwszakom będą przekażą też materiały profilaktyczne.