Z Mieszkańcami i Dla Mieszkańców
Kanał RSS Twitter Kanał YouTube

Inicjatywy społeczne prowadzone przez Straż Miejską w Gdańsku

VIII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwieMarta Bastian z IV LO w Gdańsku zwyciężczynią VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. Drugie miejsce zajęła Marcelina Gniewkowska z Tczewa, trzecie – Aleksandra Szwarc z Sopotu. Finał VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie “Jestem uczestnikiem ruchu drogowego” odbył się 26 marca w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton w Sopocie.

W rywalizacji uczestniczyło 29 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego: z Gdańska, Sopotu, Rumi, gminy Pruszcz Gdański, Tczewa, Kwidzyna, Gniewu, Pelplina, Kościerzyny, miasta i gminy Człuchów. Każdy finalista musiał między innymi zaprezentować komisji konkursowej autorski projekt poprawy bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwiePoziom uczestników był bardzo wyrównany. Wyniki tych, którzy stanęli na podium, różniły się minimalne: po pół punktu – poinformowała przewodnicząca Komisji Konkursowej Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku. Zwyciężczyni konkursu przygotowała świetną koncepcję dotycząca swojej dzielnicy, czyli Gdańska-Zaspy. Zaprojektowała ulotki, które mogą być rozdawane mieszkańcom. Nawiązała też współpracę ze spółdzielnią mieszkaniową i przekonała jej przedstawicieli do wyemitowania w telewizji kablowej autorskich spotów. Pokazują one jak należy prawidłowo parkować, uświadamiają też każdemu, że nie jest on jedynym użytkownikiem dróg i parkingów – powiedziała Agnieszka Solecka.

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwieNajważniejszą częścią mojego projektu był spot informacyjny, który pokaże osiedlowa telewizja. Myślę, że ten przekaz trafi do wielu odbiorców, ponieważ program jest chętnie oglądany przez mieszkańców Zaspy – stwierdziła Marta Bastian. Przyznała, że bardziej liczyła na miejsce w pierwszej dziesiątce niż na zwycięstwo. Bardzo się zdziwiłam, gdy na scenie zostały już tylko trzy osoby i byłam wśród nich. To naprawdę robi wrażenie – dodała.

Laureatka jest bardzo zadowolona ze zdobytego indeksu Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Jest to szansa na rozwój, na naukę w dobrej szkole. Chcę zostać w Gdańsku. To jest moje miasto i chcę dalej działać na jego rzecz. Myśle, że nie ograniczę się do mojej dzielnicy, spróbuję rozszerzyć działania profilaktyczne na cały Gdańsk – powiedziała Marta Bastian.

Poznaliśmy laureatów VIII Olimpiady Wiedzy o BezpieczeństwieTaka olimpiada to dla nas duża sprawa – mówił Rektor Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej prof. zw. dr hab. Zbigniew Machaliński. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że służby państwowe działają na zasadzie restrykcyjnej. Natomiast w tym przypadku straże miejskie i gminne wykonują bardzo pożyteczną pracę: uświadamiają ludziom co to jest bezpieczeństwo. Z punktu widzenia nauczycieli akademickich jest bardzo ważne, gdy uczy się młodego człowieka przestrzegania przepisów ruchu drogowego, kultury współżycia i współistnienia w grupie, w mieście, na osiedlu, na ulicy – podkreślał Zbigniew Machaliński.

Oprócz darmowego indeksu GWSH na wybranym przez siebie kierunku, zwyciężczyni Olimpiady dostała między innymi: laptop, kurs prawa jazdy, czytnik e-book, weekendowy pobyt na zamku w Gniewie (wraz z osobami towarzyszącymi). Także ci, którzy zajmowali kolejne miejsca, odbierali: laptopy, kursy prawa jazdy, czytniki e-book, smartfony, cyfrowe aparaty fotograficzne. Żaden z finalistów nie wyszedł z pustymi rękoma!

W ramach finału VIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie tuż obok molo odbyły się pokazy ratownictwa. Sopoccy strażacy zaprezentowali akcję ratownictwa drogowego – można było zobaczyć jak wygląda wydobywanie ofiary wypadku z rozbitego auta. Pojazd został rozcięty, ratownicy wyjęli z niego pozorantkę. Na Skwerze Kuracyjnym każdy mógł skorzystać z symulatora dachowania lub symulatora zderzeniowego. Ratownicy WOPR uczyli udzielać pierwszej pomocy. Można było też obejrzeć radiowozy straży miejskich i gminnych, uczestniczących w przedsięwzięciu.

VIII Olimpiada była największą z dotychczasowych. Do udziału w pierwszym etapie konkursu zgłoszenia nadesłało 946 uczniów z 44 szkół. W przedsięwzięcie zaangażowało się 11 straży miejskich i gminnych z województwa pomorskiego. W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele formacji, biorących udział w Olimpiadzie. Pytania zadawali finalistom także przedstawiciele loży ekspertów.

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Wojewoda Pomorski, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Sopotu, Pomorski Kurator Oświaty. Sponsorem głównym była firma PZU. Patronat medialny: Radio Gdańsk oraz my3miasto.pl.Zobacz relację z VIII Olimpiady w Panoramie TVP Gdańsk
Czytaj także:

Przeczytaj relacje z finałów:

‚Bądź eko!’ ze Strażą Miejską

„Bądź eko!” ze Strażą Miejską

Zachęcamy do zapoznania się kodeksem ekologicznym jaki Straż Miejska w Gdańsku opracowała w celu zwiększania świadomości mieszkańców w kwestii ochrony środowiska.

W przewodniku można znaleźć zasady odnoszące się do m.in. czystości na posesjach, obowiązków osób posiadających zwierzęta domowe czy spalania oraz utylizacji odpadów.

W materiale znajdują się również dane teleadresowe jednostek oraz instytucji służących merytorycznym wsparciem w zakresie opisywanej w kodeksie tematyki.

Wersja papierowa będzie dystrybuowana wśród mieszkańców Gdańska w trakcie spotkań z funkcjonariuszami straży miejskiej.

Elektroniczna wersja Kodeksu jest dostępna już dziś – Kodeks.

Projekt został dofinansowany z funduszy Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

VII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

Szymon Gońda z LO w Człuchowie zwycięzcą VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie – Razem Dbajmy o Nasze Miasto. Drugie miejsce zajęła Paulina Bieżuńska z I LO w Kwidzynie, a trzecie – Aleksandra Tatara z I LO w Sopocie. Finał imprezy odbył się w piątek 28 marca 2014 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Głównym zadaniem uczestników ostatniej fazy zmagań było przygotowanie i zaprezentowanie autorskiego projektu wspólnych inicjatyw społecznych na rzecz poprawy funkcjonowania Straży Miejskiej/Gminnej w swoim miejscu zamieszkania.

Nagrodą główną dla zwycięzcy był indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na bezpłatne studia pierwszego stopnia, na wybranym przez siebie kierunku. Finaliści odebrali również bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. książki, tablety, aparaty fotograficzne.

Do pierwszego etapu zmagań przystąpiło 543 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 9 miast i gmin województwa pomorskiego: Gdańska, Sopotu, Tczewa, Kościerzyny, Kwidzyna, Gniewu, Pelplina, Pruszcza Gdańskiego i Człuchowa. Do finału zakwalifikowało się 27 osób. Ostatecznie wzięło w nim udział 22 uczniów (pięcioro nie dostarczyło wymaganych projektów).

Głównymi organizatorami VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie byli tak jak w latach poprzednich: Straż Miejska w Gdańsku oraz Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Partnerami przedsięwzięcia byli: Urząd Miejski w Gdańsku – Wydział Edukacji oraz Straże Miejskie i Gminne z województwa pomorskiego, uczestniczące w konkursie

Patronat honorowy sprawowali: Wojewoda Pomorski, Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Gdańska, a także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie pozostałych miast i gmin, biorących udział w Olimpiadzie.

W zwycięskim projekcie Szymon Gońda zaproponował między innymi rowerowe patrole strażników miejskich i gminnych w sezonie letnim. Powołał się na przykłady miast, które korzystają już z takich rozwiązań.

Wiele miejsca autor poświęcił problemowi sprzątania po czworonogach. Korzystając z wyników ankiet, przeprowadzonych osobiście na terenie Człuchowa, Szymon Gońda postulował ustawienie w mieście koszy na psie nieczystości. Jego zdaniem, niezbędne byłoby również konsekwentne uświadamianie mieszkańcom, do czego one służą. W projekcie pojawiła się propozycja wprowadzenia do przedszkoli i szkół podstawowych pogadanek, dzięki którym człuchowianie już od najmłodszych lat uczyliby się sprzątania po swoich pupilach.

W kolejnej części prezentacji autor podkreślał potrzebę skuteczniejszego kontrolowania użytkowników skuterów i motorowerów, którzy – jego zdaniem – zbyt często lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Z Szymonem Gońdą, zwycięzcą VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie rozmawiał Łukasz Szulc.

Szymon Gońda, uczeń LO w Człuchowie, w maju skończy 18 lat. Chce zostać aktorem lub dziennikarzem. Szymon pochodzi z Warszawy, swoją przyszłość jednak chętnie związałby z Londynem. Lubi koszykówkę, kocha swoją dziewczynę Sandrę.

Który raz startujesz w olimpijskich zmaganiach?

To mój pierwszy start w Olimpiadzie.

Skąd się o niej dowiedziałeś?

W szkole, do której chodzę, nauczycielka WOS i historii poinformowała nas o Olimpiadzie, więc uznałem, że spróbuję swoich sił w tym przedsięwzięciu i zobaczę, o co w tym chodzi.

Czy po swojej prezentacji, która była niezwykle żywiołowa czułeś, że masz szanse na wysoką lokatę albo nawet na zwycięstwo?

Nie ukrywam, że tak. Dochodziły mnie słuchy, że mam wielkie szanse i że skosiłem konkurencję. Nie chciałem zapeszać, ale miałem przeczucie, że będzie dobrze!

Miałeś już jakieś ”przygody” ze Strażą? Coś, co Cię szczególnie zainspirowało do wzięcia udziału w Olimpiadzie?

Generalnie nic takiego się nie przytrafiło. Funkcjonariusze z Człuchowa to fantastyczni ludzie. Z tego, co pamiętam, to jedynie kiedyś podczas pobytu w stolicy zostałem przez Straż Miejską spisany.

Kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa należy do Twoich zainteresowań? Wiążesz z tym zagadnieniem swoją przyszłość?

Nie, jednak kwestia bezpieczeństwa jest dla mnie niezwykle istotna, ponieważ na co dzień poruszam się po mieście motorowerem. Swoją przyszłość wiążę natomiast z dziennikarstwem lub aktorstwem. Póki co, moim celem jest Warszawa – czyli powrót do rodzinnego miasta.

Relacja z Finału VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie w Radiu Plus

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Relacja z Finału VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie w pomorska.TV

Wyniki VII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie – Razem Dbajmy o Nasze Miasto.
 1. Szymon Gońda – Człuchów
 2. Paulina Bieżuńska – Kwidzyn
 3. Aleksandra Tatara – Sopot
 4. Anna Dziemińska – Kościerzyna
 5. Natalia Cielanowicz – Kwidzyn
 6. Anna Szumilewicz – Gdańsk
 7. Lidia Nicewicz – Sopot
  Alicja Grzechnik – Człuchów
 1. Patryk Torłop – Kwidzyn
 2. Damroka Formela – Gdańsk
 3. Patryk Sadowski – Gdańsk
  Anna Żurawska – Kwidzyn
  Paweł Gmys – Tczew
 1. Tomasz Kotowski – Pelplin
 2. Patryk Felskowski – Gdańsk
 3. Paweł Gawęda – Tczew
  Bartosz Kafarski – Tczew
 1. Zuzanna Struczyńska – Gniew
 2. Mateusz Myśliński – Gdańsk
 3. Michał Opaczewski – Gdańsk
 4. Mariusz Dubiella – Pelplin
 5. Jakub Sulewski – Pruszcz Gdański

VI Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie – „Czyste miasto zależy od Ciebie″

„Bezpieczne i przyjazne Pomorze – czyste miasto zależy od ciebie” to temat kolejnej, już szóstej edycji olimpiady, organizowanej przez Straż Miejską w Gdańsku, Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną oraz straże miejskie z Gniewu, Kościerzyny, Kwidzyna, Pelplina, Sopotu, Tczewa i Straż Gminną z Pruszcza Gdańskiego.

Tym razem temat przewodni konkursowych zmagań związany jest z problematyką czystości. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Celem konkursu jest rozwijanie poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie, poznanie przepisów prawa i uprawnień instytucji stojących na jego straży, rozbudzanie zainteresowania wiedzą prawną z zakresu tematyki konkursowej oraz kształtowanie postaw współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Do udziału w Olimpiadzie przystąpiło 31 szkół, z których zgłosiły się 663 osoby.

Partnerami Olimpiady są Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

Harmonogram:
 • Przyjmowanie zgłoszeń udziału do 30 listopada 2012
 • I Etap – 18 grudnia 2012
 • II Etap – 6 luty 2013
 • Finał – 21 marca 2013

Nagrodą główną dla laureata I miejsca VI Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne i przyjazne Pomorze – czyste miasto zależy od ciebie” jest indeks Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz zwolnienie z opłat za studia pierwszego stopnia na wybranym przez niego kierunku.

Tegoroczna edycja Olimpiady uzyskała dofinansowanie ze środków dotacji celowej w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Czyste miasto zależy od Ciebie

Do pobrania:
Więcej na temat poprzednich edycji Olimpiady:

Organizatorzy

Patronat Honorowy

Wojewoda Pomorski

Sponsorzy

PZU Życie SARazem bezpieczniejZamek w Gniewie

 

Spalanie odpadów szkodzi Tobie i środowisku

Spalanie odpadów szkodzi Tobie i środowisku

– akcja informacyjna w autobusach i tramwajach

W środkach komunikacji miejskiej w październiku i listopadzie prezentowany będzie plakat informacyjny poświęcony szkodliwości spalania odpadów. Potrzeby przeprowadzenia tej kampanii nikt nie kwestionuje, bo spalanie śmieci jest wciąż dużym problemem Gdańska. W ostatnim roku Straż Miejska przyjęła prawie pół tysiąca zgłoszeń związanych ze spalaniem odpadów.

Postanowiliśmy w tym roku położyć duży nacisk na ekologię i informowanie gdańszczanek oraz gdańszczan o tym, jakie zagrożenia dla środowiska niesie spalanie śmieci w domu – tłumaczy Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku. Sądzę, że ludzie często nie wiedzą, jak bardzo szkodzą sobie i najbliższym ignorując to, co można wrzucać do pieca, a co nie – dodaje.

Spalanie trujących materiałów w niskiej temperaturze (pola, domowe piece) powodują przedostanie się do środowiska (gleby, powietrze) toksycznych zanieczyszczeń takich jak: pyły ze związkami metali ciężkich, tlenek węgla, tlenki siarki i azotu, chlorowodór, fluorowodór, trwałe zanieczyszczenia organiczne (dioksyny, furany), lotne węglowodory, kwaśne aerozole, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które następnie wraz z tlenem przedostają się do organizmu człowieka, powodując nierzadko ciężkie choroby.

Przypominamy, że domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów. Palić w nim można opał dozwolony, np. czyste drewno, węgiel, koks, miał, groszek ekologiczny, czysty papier. Natomiast palić nie wolno: plastikowych butelek, lakierowanego i malowanego drewna, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, plastikowych toreb z polityenu itp.


Spalasz śmieci – trujesz siebie i środowisko

Ludzie wciąż traktują piec jak śmietnik – da się to dosłownie odczuć na naszych ulicach. Wraz z chłodnymi dniami i nocami nad osiedlami domków pojawiają się czarne i śmierdzące dymy.
To znak, że zaczął się sezon grzewczy. Niestety, do palenia w piecach w piecach często używamy odpadów. Dlaczego? Często z oszczędności. Ludzie uważają, że to najtańszy i najszybszy sposób na pozbycie się śmieci. Nie wiedzą jednak, że to tylko pozorna oszczędność. Spalając śmieci, trujemy siebie i innych. Niewiedza może kosztować nas zdrowie. Dlatego gdańska Straż Miejska postanowiła nie tylko karać palaczy mandatami, ale też edukować. Plakatami, które jesienią pojawiły się w gdańskich tramwajach i autobusach, przypomina, że spalanie odpadów w domowych piecach szkodzi środowisku i ludziom.

Co trafia do pieca?

Zanieczyszczenie środowiska nasila się właśnie teraz, w sezonie jesienno-zimowym, zarówno ze względu na sezon grzewczy, jak i niesprzyjające (specyficzne dla pory roku) warunki atmosferyczne: niską temperaturę oraz dużą wilgotność powietrza. Odpadami, które najczęściej trafiają do naszych pieców i które najbardziej szkodzą są:

 • zadrukowany papier – kolorowe gazety, magazyny, ulotki, plakaty
 • tworzywa sztuczne – plastik, folia, plastikowe torby z polityenu
 • metal – puszki po napojach
 • elementy drewniane zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi
 • elementy ram okiennych i drzwiowych, elementy mebli, drewniane elementy poremontowe

W emitowanych spalinach powstają szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych związki tlenku węgla, nieorganiczne związki chloru i fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie (kadm, rtęć, tytan, arsen, kobalt, nikiel, selen, ołów, chrom), a także pył.

Pierwszym odczuwalnym przez nas skutkiem spalania tworzyw jest dyskomfort wynikający z tego, że spalane odpadki są po prostu odorotwórcze.  Nieprzyjemny zapach jest jednak najmniejszym problemem, co najwyżej może zakłócić jesienny spacer czy wypoczynek w ogrodzie. Związki wytwarzane w procesie spalania działają dusząco. Mogą nawet wywołać rozmaite choroby, np. chorobę krążenia. Należy też pamiętać, że paląc odpadkami, trujemy nie tylko siebie. Emisja zanieczyszczeń nie zna granic i rozprzestrzenia się po całej atmosferze. A największą dawkę zanieczyszczeń przyjmujemy w bezpośrednim sąsiedztwie dymiących śmieci.

Uwaga na czad

Kolejnym następstwem spalania śmieci może być powstała niedrożność komina. Skutkiem jest wydobywający się czad – bezbarwny, bezwonny i lżejszy od powietrza. Dzięki temu szybko się rozprzestrzenia, stąd nazywany jest cichym zabójcą. Dostaje się do układu oddechowego, wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen i blokuje jego dopływ do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał, a nawet śmierć.

Oddychamy i jemy

W jaki sposób zanieczyszczenia dostają się do organizmu człowieka? Człowiek wdycha szkodliwe związki powstające w czasie palenia śmieci wraz z zanieczyszczonym powietrzem. Odżywia się też skażonym mięsem i pije mleko z dioksynami (do organizmu zwierząt gospodarskich dostają się także przez układ pokarmowy i oddechowy). Rezerwuarem dioksyn są gleba i osady denne w zbiornikach wodnych, w wyniku czego może nastąpić zatrucie dioksynami wśród ludzi, którzy spożywają ryby z zatok lub słodkowodne, odżywiające się planktonem i mułem z zanieczyszczonych zbiorników.

Czym można palić?

Najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej stosowanym opałem grzewczym są węgiel, koks, miał i groszek ekologiczny oraz materiał opałowy typu brykiet. Palimy również czyste drewno i czysty papier. Dopuszcza się również spalanie do celów grzewczych także tych odpadów, których termiczne przekształcenie w instalacjach domowych nie spowoduje negatywnego wpływu na środowisko i są to:

 • odpady z rolnictwa i gospodarki leśnej: odpadowa masa roślinna,
 • opakowania: opakowania z papieru i tektury oraz opakowania z drewna
 • odpady z przetwórstwa drewna produkcji: odpady kory i korka, trociny i wióry, ścinki, drewno niezawierające substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych
 • odpady budowlane: drewno z budów i remontów, o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi
 • odpady z sortowania odpadów: papier i tektura oraz niezanieczyszczone drewno
 • odpady z gospodarstw domowych: papier i tektura, niezanieczyszczone drewno
 • odpady z targowisk: kartony. Odpady te mogą być spalane wyłącznie w piecach przystosowanych do spalania danego rodzaju odpadów

Strażnicy interweniują

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że nasz sąsiad spala śmieci w piecu? Należy wtedy powiadomić Straż Miejską.
– Sprawdzamy każde takie zgłoszenie, musimy być naocznymi świadkami łamania przepisów – tłumaczy Dorota Gwizdalska, mł. insp. ds. ochrony środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku. – Gdy „czujemy i widzimy”, że podejrzenie może być słuszne, prosimy o wpuszczenie na teren posesji. Właściciel nie ma jednak takiego obowiązku. Zazwyczaj jednak nas wpuszczają. Sprawdzamy wtedy dokumenty na wywóz śmieci, zapasy opału, piec. Gdy trafimy na ślady na przykład spalania plastiku w piecu lub na brak umowy na wywóz śmieci, co może świadczyć o tym, że są one spalane w piecu, pouczamy i karzemy mandatem. Czasami jednak podczas interwencji wszystko wydaje się w porządku, a śmierdzące dymy nadal lecą z komina… Co wtedy? Podejrzanego o ich wytwarzanie trzeba złapać po prostu „na gorącym uczynku”. Patrol Straży Miejskiej może przyjechać pod wskazany adres nawet wieczorem (do godz. 22), kiedy proceder jest najczęściej uprawiany. Można też zawiadomić policję lub Wydział Ochrony Środowiska.

Gdańscy strażnicy przyznają, że po akcji plakatowej nastąpił wzrost świadomości wśród mieszkańców i odnotowują mniej zgłoszeń.

Za spalanie śmieci w domowych piecach grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

(Artykuł przygotowany przez Straż Miejską w Gdańsku we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawił się w Dzienniku Bałtyckim 20.11.2012 r.)

„Safe and cool″ – międzynarodowy konkurs dla szkół

Konkurs na projekt dotyczący bezpieczeństwa w szkołach.

Komisja ds. Bezpieczeństwa Lokalnego Związku Miast Bałtyckich, której przewodniczy Straż Miejska w Gdańsku, ogłasza konkurs dla szkół, w których kształci się młodzież w wieku 12-18 lat (gimnazja i szkoły średnie). Celem konkursu jest opracowanie przez młodzież projektu, który pomoże rozwiązać problemy bezpieczeństwa, występujące w szkole lub w jej otoczeniu. Włączenie młodzieży w to działanie służy poprawie poczucia bezpieczeństwa w szkołach, promowaniu i budowaniu poczucia odpowiedzialności za wspólne mienie, propagowaniu odpowiedzialnych zachowań wśród uczniów, a także wspieraniu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku 2012 roku. Szczegółowych informacji udziela Referat Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku (adres e-mail: profilaktyka@strazmiejska.gda.pl) oraz sekretarz Komisji ds. Bezpieczeństwa Lokalnego – inspektor Czesław Dwojak (adres e-mail: ubc@strazmiejska.gda.pl).

Straż Miejska w Gdańsku wraz ze strażami miejskimi i policją municypalną z miast, wchodzących w skład Związku Miast Bałtyckich, tworzy Komisję ds. Bezpieczeństwa Lokalnego (Union of the Baltic Cities – Commission on Local Safety). Komisja zajmuje się wymianą doświadczeń i współpracą w kwestii bezpieczeństwa i porządku ośrodków miejskich basenu Morza Bałtyckiego.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy

Bezpieczny Senior

Druga edycja programu profilaktycznego

– „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior”

Program „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior” prowadzony jest przy współpracy z gdańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Uroczyste otwarcie programu odbyło się we wtorek 30 października 2012 roku w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku. Na spotkaniu obecni byli kursantki i kursanci drugiej edycji programu, Ludwika Sikorska pełnomocnik rektora UG ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Gabriela Dudziak, Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów.

Inicjatywa tego projektu zrodziła się z potrzeby zadbania o seniorów, którzy w dużym stopniu narażeni są na różnorodne niebezpieczeństwa – mówi Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej. Często słyszymy o napadach, kradzieżach czy wyłudzeniach, których ofiarą padają osoby w podeszłym wieku – dodaje.

Dlatego też w styczniu 2012 roku Referat Profilaktyki gdańskiej Straży Miejskiej rozpoczął program „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior” skierowany do gdańskich seniorów.

Celem programu jest aktywizacja oraz uświadomienie osobom starszym zagrożeń występujących w mieście, poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i prawa oraz nauka metod postępowania w sytuacjach niebezpiecznych i zapobiegania zagrożeniom. Istotnym elementem jest również zapoznanie seniorów ze specyfiką działalności Straży Miejskiej w Gdańsku.

Podobnie jak w pierwszej edycji, tak i teraz planowana jest organizacja zajęć praktycznych z podstaw samoobrony, metodyki postępowania w sytuacjach zagrożenia a także skutecznego ich unikania. Zajęcia prowadzone będą przez instruktora Pomorskiego Klubu Okinawa Shorin-Ryu Karate, Adriana Litwińskiego, na co dzień funkcjonariusza Straży Miejskiej – mówi Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej.

W pierwszej edycji program „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior” wzięło udział prawie 40 osób. Do drugiej edycji przystąpiło tyle samo chętnych.

Fotorelacja z rozpoczęcia II edycji programu „Wiem, znam, działam – Bezpieczny Senior”


Rok 2012 jest Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

W związku z powyższym Straż Miejska w Gdańsku uruchomiła program profilaktyczny „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior”. Uroczysta inauguracja Roku Seniora odbyła się 21 stycznia 2012 r. o godzinie 10.00 w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę naszego społeczeństwa. Niestety, są oni w dużym stopniu narażeni na różnorodne niebezpieczeństwa wynikające z wieku, stanu zdrowia jak również braku czujności i dbałości o bezpieczeństwo osobiste. Często słyszymy o napadach, kradzieżach czy wyłudzeniach, których ofiarą padają osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza te mieszkające samotnie. W styczniu 2012 roku Referat Profilaktyki gdańskiej Straży Miejskiej rozpoczął program profilaktyczny „Wiem, znam, działam – bezpieczny Senior”, który miał poprawić poczucie bezpieczeństwa wśród gdańskich seniorów.

Celem programu jest aktywizacja oraz uświadomienie osób starszych o zagrożeniach występujących w mieście, poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i prawa oraz nauka metod postępowania w sytuacjach niebezpiecznych oraz zapobiegania zagrożeniom. Istotnym elementem jest również zapoznanie seniorów ze specyfiką działalności Straży Miejskiej w Gdańsku, aby zachęcić ich do kontaktowania się i zgłaszania podejrzeń i nieprawidłowości.

Program był realizowany przy współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. „Pierwsza edycja rozpocznie się w styczniu i potrwa do sierpnia” – mówi Agnieszka Solecka, Kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej. „Planowana jest organizacja zajęć praktycznych z podstaw samoobrony, metodyki postępowania w sytuacjach zagrożenia a także skutecznego ich unikania. Prowadzone one będą przez instruktora Pomorskiego Klubu Okinawa Shorin-Ryu Karate, Adriana Litwińskiego, na co dzień funkcjonariusza Straży Miejskiej” – dodaje.

Więcej informacji zawierających harmonogram oraz zasady rekrutacji można znaleźć na stronie Centrum Aktywności Seniorów w zakładce: 2012 – Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

V Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne EURO 2012″

V Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne EURO 2012″

Straż Miejska w Gdańsku oraz Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, zapraszając do współpracy Straże Miejskie w Gniewie, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku, Pelplinie, Sopocie, Tczewie, Straż Gminną w Pruszczu Gdańskim, od kilku lat organizują dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Olimpiadę Wiedzy o Bezpieczeństwie. Tematem piątej już edycji Olimpiady w roku 2012 jest „Bezpieczne EURO 2012”.

Temat V Olimpiady związany jest z odbywającymi się w roku 2102 w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Województwa Pomorskiego. Celem konkursu jest rozwijanie poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie, poznanie przepisów prawa i uprawnień instytucji stojących na jego straży, zainteresowanie się wiedzą prawną z zakresu tematyki konkursowej, odpowiedzialność za dobro wspólne oraz polepszenie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Głównymi organizatorami Olimpiady są: Straż Miejska w Gdańsku oraz Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku.

Partnerami Olimpiady są: Urząd Miejski w Gdańsku Wydział Edukacji, Gdański Związek Pracodawców Oddział w Tczewie, Pomorskie Stowarzyszenie Gmin Wiejskich, Biuro Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012 oraz Pomorski Urząd Wojewódzki.

Tegoroczny konkurs przeprowadzony został w trzech etapach:

 • I Etap odbył się 8 grudnia 2011r.
 • II Etap odbył się 19 stycznia 2012r.
 • III Etap – finałowy odbył się 07 marca 2012r. w Gdańsku w PGE Arenie.

Termin przesyłania zgłoszeń upłynął 21 listopada 2011r. Zgłosiło się 650 chętnych z 34 szkół.

Nagrodą główną dla laureata V Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie „ Bezpieczne Euro 2012” – za zajęcie I miejsca jest tzw. „darmowy indeks” Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdańsku, który wiąże się ze zwolnieniem z opłat za studiowanie na uczelni podczas całego toku kształcenia na wybranym przez laureata kierunku, specjalności, poziomie kształcenia (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub pierwszego i drugiego stopnia) oraz formie kształcenia (studia stacjonarne lub niestacjonarne).

Więcej na temat V edycji Olimpiady:

Więcej na temat poprzednich edycji Olimpiady:

Organizatorzy

Patronat Honorowy

Patronat Medialny

Radio GdańskPortal Pomorzapomorska.TV
Dziennik Bałtycki
 
 
 
 

Sponsor

BRAINWASH

Inicjatywy społeczne wspierane przez Straż Miejską w Gdańsku

Kierunek szacunek

Wśród uczestników ruchu miejskiego można wyodrębnić trzy główne kategorie: piesi, rowerzyści i kierowcy. Na szczęście nie jesteśmy stale przypisani do jednej grupy i „na własnej skórze” codziennie doświadczamy, że perspektywa zmienia się w zależności od tego czy w danym momencie maszerujemy czy też jedziemy autem. Kampania „Kierunek szacunek” ma zwrócić uwagę na fakt, że komfort w użytkowaniu wspólnej przestrzeni publicznej leży w przyjęciu otwartej i opartej na szacunku postawy.

Główną platformą wymiany doświadczeń jest strona internetowa www.kierunekszacunek.pl, gdzie każdy może zostać współtwórcą kodeksu kulturalnych zasad ruchu, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i atmosfery na drogach. Do wzajemnego szacunku na chodnikach i ulicach zachęcać ma również profil na facebooku, spoty oraz naklejki z logiem kampanii, które sympatycy akcji będą mogli umieszczać na swoich pojazdach.

Organizator:

Urząd Miejski w Gdańsku w ramach realizacji projektu MIMOSA CIVITAS Plus

Partnerzy:
 • Straż Miejska w Gdańsku
 • Komenda Wojewódzkiej Policji w Gdańsku
 • Komenda Miejskiej Policji w Gdańsku
 • Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego
 • Miejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
 • Studio A-propos
Więcej na temat akcji na:

Facebook
Youtube

Kampania „Kierunek szacunek” realizowana jest w ramach projektu Mimosa „Wprowadzenie innowacji do działań na rzecz mobilności i zrównoważonego rozwoju”, który jest częścią inicjatywy Civitas Plus.

Zmieniamy Twoje Miasto: Czyste Przystanki

Po sukcesie akcji „Zmieniamy Twoje Miasto: Czyste Przystanki” w 2011, szykuje się jej kolejna odsłona. Przy 30 wiatach przystanków komunikacji miejskiej w śródmieściu Gdańska i Wrzeszczu pojawi się 60 tablic, na których mieszkańcy będą mogli legalnie wieszać drobne ogłoszenia.

Nie jest to jednak jednorazowa akcja, lecz proces zmiany świadomości mieszkańców. Gdańszczanie mogą na własną rękę zrywać nielegalne reklamy szpecące wiaty przystanków, oraz powodujące szum informacyjny tam, gdzie spodziewamy się wyłącznie rozkładu jazdy. Chodzi o to, abyśmy poczuli się gospodarzami przystanków i nie godzili się na akty wandalizmu szpecące przestrzeń, z której wspólnie korzystamy.

Ubiegłoroczna akcja odbyła się z inicjatywy prezydenta Macieja Lisickiego. 16 września, wraz z początkiem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Gdańsku odsłonięto 12 tablic informacyjnych – przy przystankach na trasie od Bramy Wyżynnej do Dworca Głównego. Proponowane rozwiązania okazały się niezwykle skuteczne.

Zaczęliśmy od monitoringu na przystankach, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a następnie ruszyliśmy z kampanią informacyjną, nawołującą pasażerów do zrywania ulotek – wyjaśnia Małgorzata Ratkowska, koordynatorka projektu Mimosa Civitas Plus w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Poczucie bezpieczeństwa jest związane z otaczającą nas przestrzenią, a ze statystyk policyjnych wynika, że akty wandalizmu i przemocy zdarzają się rzadziej na czystych, dobrze oświetlonych i monitorowanych przystankach.

Dodatkowo na wybranych przystankach zainstalowane zostaną nowe kosze na śmieci oraz pasy antypoślizgowe. Uroczyste odsłonięcie ostatniej tablicy informacyjnej zakupionej w ramach projektu Mimosa nastąpi 3 lipca. Mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z działaniami projektu oraz wypowiedzieć się na temat problemu wandalizmu i kwestii bezpieczeństwa w gdańskim transporcie publicznym oraz przedstawić własne propozycje jak poprawić atrakcyjność tramwaju jako środka komunikacji miejskiej.

Partnerami akcji „Czyste Przystanki” są:

 • Mimosa Civitas Plus
 • Urząd Miejski w Gdańsku
 • Straż Miejska w Gdańsku
 • Komenda Miejska Policji w Gdańsku
 • Zarząd Dróg i Zieleni
 • Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
 • Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku
 • Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego
 • Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej

Projekt „Wprowadzanie innowacji do działań na rzecz mobilności i zrównoważonego rozwoju” o akronimie MIMOSA jest częścią inicjatywy CIVITAS PLUS – prestiżowego programu Komisji Europejskiej o dużym znaczeniu politycznym.

CIVITAS to lepszy, ekologiczny system transportu miejskiego, którego nazwę można rozszyfrować jako: CIty, VITAlity, Sustainability.

Dofinansowywany przez Komisji Europejskiej w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej projekt MIMOSA koncentruje się na działaniach innowacyjnych (miękkich) związanych z rozwojem zrównoważonego transportu, poprawą bezpieczeństwa na drogach oraz w środkach transportu publicznego, promowaniem transportu alternatywnego, skuteczniejszym wykorzystaniu energii w transporcie zbiorowym. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Bolonią (Włochy) – lider projektu, miastem Utrecht (Holandia), Tallin (Estonia) i Funchal (Portugalia).

Czytaj także:

 

Zasiej partycypację

Jesienią 2011 roku mieszkańcy Gdańska wzięli udział w konsultacjach społecznych dotyczących przestrzeni miejskiej znane mieszkańcom pod nazwą „Plac Waryńskiego. Wymyślmy Razem!”. Realizowanego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego i Świetlicę Krytyki Politycznej we współpracy fundacji im. S. Batorego wspierającej projekt „ Partycypacja obywatelska”. W ramach projektu zorganizowano cykl warsztatów dotyczących zagospodarowania terenu „Plac Waryńskiego” położonego w kwartale ulic L. Waryńskiego, S. Czarnieckiego i Alei Grunwaldzkiej.

Dzięki wspólnej pracy mieszkańców Wrzeszcza stworzono kilka projektów zagospodarowania placu. Podczas spotkania podsumowującego organizatorzy wypracowali wspólne stanowisko uczestników na temat wszystkich kwestii poruszonych na wcześniejszych warsztatach oraz stworzyli podstawy do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Adresatami projektu byli głównie mieszkańcy pobliskich osiedli, ale również sympatycy tzw. Placu Waryńskiego. Każdy bez względu na wiek uczestniczył w procesie projektowym. Projektantami oraz pomysłodawcami nowych rozwiązań stały się zarówno dzieci, planujące plac zabaw, jak i osoby starsze, projektujące miejsce odpoczynku.

Działania w ramach projektu mają na celu stworzenie nowej atrakcyjnej przestrzeni publicznej we Wrzeszczu. Do projektu na każdym etapie zostaną zaproszeni mieszkańcy, a także przyjaciele placu. W podjęciu świadomych decyzji pomagają zaproszeni specjaliści w dziedzinach architektury, architektury krajobrazu i ekologii.

Projekt ma na celu rozbudzenie życia społecznego w przestrzeni publicznej, dzięki czemu Plac Waryńskiego stanie się dla mieszkańców Wrzeszcza jeszcze bardziej atrakcyjny i przyjazny. Projekt stwarza szansę na pogłębienie więzi mieszkańców z miastem. Pozwala również uczestnikom na bezpośrednie zetknięcie się z demokracją uczestniczącą. Celem projektu jest też poprawa jakości przestrzeni publicznej w tej części Wrzeszcza oraz promocję rozwiązań ekologicznych w projektowaniu przestrzeni miejskich.

Działania realizowane w ramach projektu „Plac Waryńskiego. Wymyślmy razem” przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Gdańskie Dni Sąsiadów

Gdańskie Dni Sąsiadow

Gdańskie Dni Sąsiadów to okazja do spotkania i poznania swoich sąsiadów. Zabawa na świeżym powietrzu, spotkanie przy grillu czy święto ulicy – jest wiele sposobów na spędzenie czasu wspólnie z sąsiadami. W ramach święta każdy może spotkać się z najbliższymi sąsiadami z ulicy, bloku, czy nawet klatki schodowej; poznać ludzi, których codziennie widujemy, gdy wychodzą do pracy lub z niej wracają, gdy robią zakupy w lokalnym sklepie.
Gdańskie Dni Sąsiadów to także większe akcje: festyny, przemarsze i święta ulicy organizowane przez stowarzyszenia i organizacje.

Straż Miejska w Gdańsku, która jest partnerem wydarzenia, będzie zapewniać bezpieczeństwo organizowanych spotkań. Referat Profilaktyki Straży Miejskiej będzie także obecny ze swoimi programami profilaktyczno-edukacyjnymi dla dzieci na kilku większych festynach, na które został zaproszony.

Przygotowując i rejestrując spotkanie lub festyn przez stronę www.dnisasiadow.gdansk.gda.pl lub w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM, organizatorzy i organizatorki, otrzymują pakiet startowy, na który składają się ulotki z poradami jak zorganizować udane spotkanie, plakaty, kolorowe baloniki i chorągiewki, koszulki, koce, smycze, torby ekologiczne, naklejki na imiona i notesy.

Do dnia 25 kwietnia zarejestrowano 62 spotkania w Gdańsku i okolicach, od kameralnych spotkań przy grillu sąsiadów z jednej klatki schodowej, po duże pikniki i festyny odbywające się w parkach czy na boiskach szkolnych. Po odwiedzeniu zakładki „spotkania i festyny” na stronie www.dnisasiadow.gdansk.gda.pl można zapoznać się z propozycjami świętowania w różnych dzielnicach Gdańska. Propozycje spędzania czasu w ramach sąsiedzkiego święta są przeróżne, każdy znajdzie coś dla siebie, dorośli i dzieci.

Organizatorzy, wysyłając relację z przygotowanej przez siebie imprezy, mogą wygrać: meble ogrodowe, śpiwory, ręczniki piłkarskie, pendrive’y, unikatowe gadżety Euro 2012. Losowanie nagród za najlepsze relacje odbędzie się 25 maja, podczas obchodów Święta Miasta.

W tym roku, dzięki współpracy z serwisem Tablica.pl, po raz pierwszy współorganizujemy wyprzedaże sąsiedzkie. Oprócz zalet ekonomicznych i ekologicznych, wyprzedaże mają też charakter społeczny. Niewyprzedane przedmioty mogą zostać przekazane gdańskim organizacjom dobroczynnym: fundacji „Droga” oraz Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta. Dziesięć najlepszych wyprzedaży serwis Tablica.pl wspomoże pomocą promocyjną, profesjonalnymi animatorami oraz nagrodami dla najlepszego stoiska. Do dnia dzisiejszego zgłoszono 19 wyprzedaży, z czego większość została przesłana na konkurs.

Gdańskie Dni Sąsiadów odbędą się w dniach od 27 kwietnia do 20 maja.

Strona internetowa Gdańskich Dni Sąsiadów: www.dnisasiadow.gdansk.gda.pl

Profil na Facebook’u: www.facebook.com/GdanskieDniSasiadow

Dach dla kibica

Dach dla kibica

Miłośnicy futbolu często nie dysponują wypchanym portfelem i nie mają biletu na mecz. Chcą jednak poczuć atmosferę turnieju, poznać nowe kultury, nowych ludzi – mieszkańców miast, w których odbywają się mecze. Właśnie dla takich osób oraz na przekór nadmiernej komercjalizacji mistrzostw Fundacja Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (www.fundacja.ppnt.poznan.pl) oraz Instytut Piłka Nożna a Społeczeństwo z Dortmundu (www.ifg.edff.net) uruchomili projekt, którego celem jest promocja nawiązywania bezpośrednich, przyjacielskich kontaktów pomiędzy miłośnikami piłki nożnej poprzez oferowanie i korzystanie z prywatnych noclegów za pomocą portalu www.dachdlakibica.net.

Udział w projekcie to doskonała okazja, aby poznać fanów piłki nożnej oraz turystów z całego świata, nawiązać długotrwałe przyjaźnie, poczuć się prawdziwym gospodarzem podczas rozgrywek, a tym samym zapewnić gościom poczucie bezpieczeństwa.

Do projektu może się przyłączyć każdy, kto ma do dyspozycji wolną kanapę, mieszkanie czy trawnik przed domem na rozbicie namiotu. Projekt jest niekomercyjny i zarówno osoby prywatne jak i organizatorzy noclegów w szkołach, schroniskach, halach sportowych, parafiach itp. mogą bezpłatnie zamieszczać swoje oferty.

Umieszczone na portalu oferty są widoczne – za wyjątkiem danych osobowych – dla osób szukających noclegu. Warunki korzystania z noclegu strony określają samodzielnie.

Projekt był z powodzeniem realizowany podczas mistrzostw świata w Niemczech w 2006 r. sprawdził się także podczas UEFA Euro 2008™ w Austrii i Szwajcarii.

Partnerami projektu są Miasto Gdańsk – Biuro Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012 oraz Miasto Poznań – Biuro ds. Euro 2012.

Projekt jest wspierany przez Straż Miejską w Gdańsku oraz Fundację Roberta Boscha w ramach „Projektu dla tolerancji i porozumienia między narodami podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce 2012”.

Zapraszamy wszystkie instytucje, organizacje, firmy oraz osoby prywatne, którym bliskie są idee i założenia projektu Dach dla Kibica do współpracy w formie wzajemnych działań promocyjnych.

Strony internetowe:

www.dachdlakibica.net
www.bedaundfans.net

Kontakt:
gdansk@dachdlakibica.net

Bezpieczeństwo Kobiet 2012

Władze Gdańska szacują, że podczas UEFA EURO 2012TM miasto odwiedzi 200 tysięcy osób. Mistrzostwa będą wielkim świętem sportu i promocją regionu, jednak taka fala turystów może przynieść ze sobą nie tylko pozytywne skutki. Większe spożycie alkoholu, poczucie anonimowości w tłumie turystów, stereotypowe postrzeganie kobiet w świecie sportu – to wszystko może prowadzić do większej liczby incydentów przemocy wobec kobiet. Dlatego Instytut Kultury Miejskiej i Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!” proponują jeden z nielicznych w tej materii projektów profilaktycznych.

W ramach projektu powstała edukacyjna strona internetowa www.bezpieczenstwokobiet2012.info, na której znaleźć można zasady postępowania w awaryjnych sytuacjach, podstawy samoobrony, porady na temat bezpiecznego seksu, numery telefonów zaufania, kontakty do organizacji pomocowych i publikacje na temat przemocy wobec kobiet.

Drugą częścią projektu będzie kampania społeczna przeciwko przemocy wobec kobiet, przygotowana wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów antydyskryminacyjnych i artystycznych zorganizowanych w marcu i kwietniu. Kampania odbywać się będzie w czerwcu 2012 w czasie międzynarodowych rozgrywek piłkarskich. Obecna będzie m.in. w Strefach Kibica i trójmiejskich klubach.

Bieżące informacje na temat wydarzeń towarzyszących kampanii znaleźć można na stronie www.bezpieczenstwokobiet2012.info w dziale „Aktualności”.

Organizatorzy:

 • Instytut Kultury Miejskiej
 • Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!”

Partnerzy:

 • Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW – Polska
 • The West Ukrainian Center „Women’s Perspectives”
 • Kapelusz Pomysłów „Cat in the Hat”
 • KPH Trójmiasto
 • Fundacja Przestrzeń Kobiet
 • Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego „Bez Tabu”
 • Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
 • Biuro Prezydenta Miasta Gdańska ds. Sportu i Euro 2012
 • Wydzial Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku
 • Komenda Miejska Policji w Gdańsku
 • Straż Miejska w Gdańsku

Konkurs w ramach akcji Bezpieczeństwo Kobiet 2012

Zapraszamy wszystkich do promowania akcji Bezpieczeństwo Kobiet 2012! Na stronie www.bezpieczenstwokobiet2012.info znaleźć można podstawy samoobrony, porady na temat bezpiecznego seksu, numery telefonów zaufania, kontakty do organizacji pomocowych i publikacje na temat przemocy wobec kobiet. Zależy nam na tym, by informacje te dotarły do jak największej liczby osób. Na naszej stronie w dziale „Do pobrania” znajdują się plakaty, ulotki, wlepki i banery internetowe. Zachęcamy do drukowania materiałów i rozpowszechniania ich w mieście w dozwolonych miejscach oraz do pobierania banerów i zamieszczania ich na blogach i stronach internetowych. Czekamy na zdjęcia umieszczonych w mieście materiałów i na screenshoty Waszych stron z banerami linkującymi do akcji Bezpieczeństwo Kobiet 2012.

Wśród osób promujących akcję rozlosujemy atrakcyjne nagrody książkowe, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW-Polska, Krytyki Politycznej – Świetlicy w Trójmieście, Fundacji Przestrzeń Kobiet, dr hab. Lucyny Kopciewicz z Uniwersytetu Gdańskiego oraz fotografa Georga van der Weydena.

Konkurs w ramach akcji Bezpieczeństwo Kobiet 2012

Na zdjęcia i screenshoty dokumentujące Wasz udział w kampanii czekamy od 8 do 28 czerwca 2012. Należy je przesyłać na maila fundacja@siezrobi.org. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 1 lipca 2012.

Pamiętajcie, aby materiały naklejać w legalnych miejscach – w klubach czy sklepach za zgodą właścicieli, na Waszych osiedlach za zgodą administracji, na własnych rowerach lub samochodach etc.

Liczymy na Waszą pomysłowość!

Regulamin konkursu

 1. Organizatorami konkursu są realizatorzy projektu Bezpieczeństwo Kobiet 2012, t.j. Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!” z siedzibą: ul. Piastowska 60B/40, 80-332 Gdańsk oraz Instytut Kultury Miejskiej z siedzibą: ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk.
 2. Konkurs ma charakter ogólnopolski.
 3. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w konkursie za zgodą opiekunów.
 4. W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy/pracowniczki Organizatorów ani osoby z nimi spokrewnione.
 5. Przedmiotem konkursu jest udział w promowaniu akcji społecznej Bezpieczeństwo Kobiet 2012. Uczestnicy i uczestniczki konkursu proszeni są o pobranie materiałów promocyjnych ze strony www.bezpieczenstwokobiet2012.info/do-pobrania oraz wydrukowanie ich i rozpowszechnianie w swojej miejscowości poprzez umieszczenie w dozwolonym miejscu (w przypadku plakatów, ulotek, wlepek) lub opublikowaniu na swojej stronie internetowej lub blogu z linkiem do strony www.bezpieczenstwokobiet2012.info (w przypadku banerów). Baner powinien być opublikowany na stronie przynajmniej do dnia 1 lipca 2012.
 6. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie do dnia 28 czerwca 2012 na adres e-mail fundacja@siezrobi.org zdjęcia lub zrzutu ekranu dokumentującego promowanie akcji zgodnie z pkt 3. oraz podanie w mailu zgłoszeniowym swojego imienia i nazwiska.
 7. Organizatorzy konkursu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne roszczenia stron trzecich w przypadku umieszczenia przez osoby uczestniczące w konkursie materiałów promocyjnych akcji w miejscu niedozwolonym.
 8. Każda osoba może przesłać dowolną ilość zdjęć/screenshotów dokumentujących udział w kampanii.
 9. Wśród uczestników i uczestniczek rozlosowane zostaną nagrody przekazane przez Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska, Krytykę Polityczną – Świetlicę w Trójmieście, Fundację Przestrzeń Kobiet, dr hab. Lucynę Kopciewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, oraz fotografa Georga van der Weydena. Są to następujące książki:
  • Nasze ciała, nasze życie, red. Joanna Puzewicz-Barska, Małgorzata Tarasiewicz, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW – Polska, Gdańsk 2004
  • Ekologia. Przewodnik Krytyki Politycznej, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2009 – dwie sztuki
  • Zakazane miłości, Marta Konarzewska, Piotr Pacewicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Seria publicystyczna, Warszawa 2010
  • Duża solidarność, mała solidarność. Biografia Henryki Krzywonos, Agnieszka Wiśniewska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Seria publicystyczna, Warszawa 2010 – trzy sztuki
  • Krakowski Szlak Kobiet. Przewodnik po Krakowie emancypantek, Tom III, red. Ewa Furgał, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Kraków 2011
  • Dzień Kobiet w mediach. Międzynarodowe studium porównawcze, red. Lucyna Kopciewicz, Wydawnictwo Wschód-Zachód, Łódź 2009
  • Koniec mitu niewinności? Płeć i seksualność w socjalizacji i edukacji, red. Lucyna Kopciewicz, Edyta Zierkiewicz, ENETEIA Wydawnictwo Psychologii i Kultury, Warszawa 2009
  • Poland through foreign eyes. Polska oczami obcokrajowca, Georg van der Weyden, P49 Production, Warszawa 2010
 10. Zwycięskie osoby wyłonią Organizatorzy w drodze losowania 1 lipca 2012. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie www.bezpieczenstwokobiet2012.info w dziale „Aktualności” oraz na profilu na Facebooku (facebook.com/SafetyForWomen2012).
 11. Nagrody zostaną przesłane pocztą.
 12. Laureaci i laureatki zostaną powiadomieni mailowo o wygranej w dniu 1 lipca 2012. Są wówczas zobowiązani w ciągu 7 dni przesłać Organizatorom swój adres w celu wysłania wygranej. W przypadku braku kontaktu ze strony laureata/laureatki w ciągu 7 dni Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wylosowania kolejnej osoby. Organizatorzy nie wysyłają nagród poza granice Polski.
 13. Przystępując do konkursu, uczestnik/uczestniczka:
  • akceptuje postanowienia niniejszego regulaminu,
  • oświadcza, że posiada autorskie prawa osobiste i majątkowe do zgłoszonych materiałów dokumentujących promowanie akcji oraz, że zgłoszone materiały (zdjęcia, screenshoty) nie naruszają praw osób trzecich,
  • udziela Organizatorowi niewyłącznej, nieodpłatnej i nieograniczonej w czasie licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych do zgłoszonych materiałów na następujących polach eksploatacji: publicznie udostępnienie na stronie internetowej akcji Bezpieczeństwo Kobiet 2012, na stronach internetowych Organizatorów oraz na profilach akcji i Organizatorów na portalu Facebook. Udzielenie licencji następuje z dniem zgłoszenia materiałów do konkursu,
  • wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatorów w celu realizacji konkursu na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.) Uczestnik/ uczestniczka ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.

Dodatkowe pytania dotyczące regulaminu konkursu można kierować na maila fundacja@siezrobi.org