Z Mieszkańcami i Dla Mieszkańców
100 Lat Niepodleglej Polski Kanał RSS Twitter Kanał YouTube

Był kurierem, prawa jazdy nie miałPracownik firmy doręczającej przesyłki prowadził auto, mimo że cofnięto mu uprawnienia do kierowania pojazdami. Strażnicy miejscy przekazali mężczyznę w ręce policji. 47-letniemu mieszkańcowi Gdańska grozi teraz nawet więzienie.

Środa, 21 lutego. Około godziny 9:45 na ulicy Hoene-Wrońskiego patrol z Referatu II zwrócił uwagę na samochód, który zatrzymał się za znakiem B-36 (zakaz zatrzymywania się) i na dodatek zbyt blisko skrzyżowania. Mundurowi poprosili kierowcę o prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

Mężczyzna podał mi dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny. Jeszcze raz poprosiłam go o prawo jazdy. Wtedy kierowca oznajmił, że tego dokumentu nie ma, bo zabrał mu go pracodawca. Poprosił, abym go puściła. Powiedział też, że przeważnie zatrzymuje auto w tym miejscu, bo stąd ma blisko do paczkomatu, a w pobliżu trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe – mówi młodszy strażnik Karolina Rosińska. Po chwili mężczyzna wręczył mi wystawione przez policję w połowie lipca 2011 roku pokwitowanie z informacją o zatrzymaniu prawa jazdy – dodaje.

Strażnicy musieli sprawdzić, czy 47-latek ma uprawnienia do kierowania pojazdami. Za pośrednictwem Stanowiska Kierowania wezwali na miejsce patrol z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Jak informuje KMP, policjanci zatrzymali mężczyznę, który prowadził auto pomimo wydania przez Urząd Miejski w Gdańsku decyzji o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdem. Mieszkaniec Gdańska usłyszał zarzut z artykułu 180a Kodeksu karnego, po czym został zwolniony.

art. 180a. Prowadzenie pojazdu mechanicznego po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Za niezastosowanie się do decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Czytaj także:
Sądził, że uśmiech wystarczy
Kurier bez prawka

Poprzedni artykułJeden palił śmieci, drugi potrzebował pomocy Następny artykułSeniorzy uczą się samoobrony