Z Mieszkańcami i Dla Mieszkańców
Kanał RSS Twitter Kanał YouTube

Bezpiecznie na rowerze

Świetna zabawa, a przy okazji solidna porcja wiedzy i możliwość sprawdzenia jej w praktyce. Kolejne spotkania w ramach realizacji programu profilaktycznego „Bezpiecznie na rowerze” odbyły się w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku przy ul. Elbląskiej 54/60.

W piątek 25 kwietnia naszymi gośćmi byli uczniowie z klasy IV Szkoły Podstawowej nr 79 przy ul. Kołobrzeskiej oraz z klasy V Szkoły Podstawowej nr 80 przy ul. Opolskiej – w sumie 34 osoby.

Na początek młodzież wzięła udział w zajęciach teoretycznych, połączonych z prezentacją multimedialną. Dla części uczestników spotkania było to przypomnienie, a dla innych poznanie zasad i przepisów ruchu drogowego. Dyskutowano jak bezpiecznie poruszać się na rowerze i jakich sytuacji unikać, by nie narażać się na jakiekolwiek ryzyko. Mowa była też o tym, jak się zachować, gdy dojdzie do wypadku.

Druga część zajęć odbyła się w plenerze, na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego. Są w nim: skrzyżowania, rondo, przejazd kolejowy oraz przejścia dla pieszych. Stoją tam znaki drogowe, jest tor przeszkód. Na rowerach udostępnionych przez Straż Miejską uczniowie mogli sprawdzić się w praktyce. Jazda – tak jak na prawdziwej drodze – odbywała się w kamizelkach odblaskowych i w kaskach. Każdy młody człowiek dostał Kodeks Rowerzysty.

Większość uczniów, którzy przychodzą na zajęcia, orientuje się w podstawowych zasadach i przepisach, obowiązujących rowerzystów na drogach. Zdarzają się jednak i takie osoby, które nigdy nie siedziały na rowerze. Jeśli chcą spróbować swoich sił, dajemy im taką możliwość, odpowiednio je zabezpieczając i asekurując – mówi starszy specjalista Grzegorz Kalisz z Referatu Profilaktyki. Na placu manewrowym dzieci najczęściej zapominają zasygnalizować, że będą skręcać. Natomiast zaskakująco dobrze radzą sobie z przepisami. Na ogół wiedzą też jak prawidłowo powinien być wyposażony rower – dodaje.

Program profilaktyczny „Bezpiecznie na rowerze” Straż Miejska w Gdańsku realizuje od 2010 roku. Jego celem jest minimalizowanie zagrożeń, z którymi mogą mieć do czynienia rowerzyści.

Poprzedni artykułCzyściej na Oruni Górnej i Czterech Porach Roku Następny artykułSkrawki psiego raju w wielkim mieście