Z Mieszkańcami i Dla Mieszkańców
100 Lat Niepodleglej Polski Kanał RSS Twitter Kanał YouTube

Autobus zablokował Chlebnicką

Osoby parkujące pojazdy na terenie Głównego Miasta powinny mieć się na baczności. Straż Miejska zapowiada koniec taryfy ulgowej. Od poniedziałku 18 listopada będzie więcej kontroli i mandatów.

Wąskie uliczki Głównego Miasta nie zostały zaprojektowane do parkowania samochodów. Każdego dnia otrzymujemy zgłoszenia dotyczące blokowania i utrudniania ruchu na terenie Głównego Miasta – mówi Mirosław Marjański Kierownik Referatu Kierowania. Odnotowujemy wiele przypadków stwarzających bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym. Blokowane są chodniki, bramy wjazdowe oraz skrzyżowania – wylicza Marjański. Potwierdzają to statystyki – liczba interwencji drogowych realizowanych przez Straż Miejską wzrasta. W październiku municypalni podjęli o 1000 więcej interwencji drogowych niż we wrześniu. Niestety, nie rozwiązało to problemu na Głównym Mieście. Wczoraj, 13 listopada, dostaliśmy zgłoszenie dotyczące autobusu miejskiego, który nie mógł przejechać przez skrzyżowanie z powodu źle zaparkowanych pojazdów – mówi Andrzej Czeran Zastępca Komendanta ds. Prewencji. Skoro instruowanie kierowców, którzy notorycznie parkują niezgodnie z przepisami nie przynosi rezultatów musimy być bardziej restrykcyjni – dodaje.

18 listopada w rejon Głównego Miasta zostaną skierowane dodatkowe patrole z innych dzielnic. Od wczesnych godzin rannych do późnowieczornych strażnicy będą kontrolować poprawność parkowania. Akcja potrwa do odwołania.

Zgodnie z kodeksem drogowym niedozwolone jest parkowanie pojazdu w obrębie 10 m od skrzyżowania, jak również w obrębie 15 m od przystanku autobusowego lub znaku, który go wyznacza. Za parkowanie wbrew przepisom bezmyślny kierowca może otrzymać nie tylko mandat. Jeżeli pozostawi samochód  w miejscu, w którym jest to zabronione w sposób nieutrudniający ruch lub niezagrażający bezpieczeństwu na koło pojazdu może zostać  założone urządzenie blokujące (art. 130a Ustawy Prawo o ruchu drogowym Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602). W skrajnych przypadkach, gdy zaparkowany samochód znajduje się miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu auto powinno zostać odholowane (art. 130a ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym; Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602).

Więcej na temat zatarasowanego skrzyżowania na stronie Kosycarz Foto Press.

Poprzedni artykułSpotkanie Wydziału Centrum Następny artykułZmiany w wydawaniu kart parkingowych osobom z niepełnosprawnością